Mutfakta zaman kazandıracak 5 öneri

Kategori: Yemek Tarifleri - Bu yazı 1.486 kez okunduYorum Yazın
Mutfakta zaman kazandıracak 5 öneri

Hanımların ne yazık ki tüm günleri mutfakta geçiyor. Kış aylarında günlerin de çabuk kararmasıyla birlikte hesapsız bir zaman kıtlığı yaşanıyor. Öyleyse bu zaman kıtlığını ortadan kaldıracak pratik ipuçları sunalım.

1- Not alın

Gün boyu yaptığınız ve yapacağınız işleri not alın. Böylece ne yapacağım diye düşünmek yerine yapmaya başlar, ne yapacaktım diye düşünürken aklınıza gelen ve size zaman kaybı yaşatan diğer düşüncelerden de uzak durmuş olursunuz.

pratik-yemek-tarifleri

2- Pratik Yemek tariflerine yönelin

İnternet ve kitaplar ile birlikte çok ünlü şeflerin en gözde ipuçlarını hartık herkes biliyor. Sizler de bu tür tariflere ulaşarak 3 saatte yapacağınız bir yemeği 1 buçuk saatte hatta 1 saatte bile bitirebilir ve sonrasında kendinize zaman ayırabilirsiniz.

3- Telefonla konuşurken iş yapmayın

Birçoğumuz can sıkıntısından dolayı arkadaşları arayıp aynı anda da iş yapmaya çalışırız. Ama bunu çoğu insan başaramaz ve yapılmaması gereken hataları yapar ve tüm işi baştan almak durumunda kalır. Eğer odaklanarak yemek yaparsanız daha hızlı bitirecek ve hatasız yapacaksınız. Bunun yanında dikkatsizlik ile mutfakta birşeyleri kırma, dökme ihtimaliniz de var maalesef 🙂

4- Mümkün olduğunca az araç kullanın

Eğer 3-4 çeşit yemek yapacaksanız çok fazla bulaşık çıkması normaldir ama 1-2 çeşit yemek hazırlarken çok sayıda araç gereç kirletirseniz bu size bulaşık olarak geri dönecektir. Bu da ne yazık ki sizin dinlenme sürenizi kısaltacaktır.

5 – Kendinizi ödüllendirin

Haftada birkaç kere olmak kaydıyla kendinizi sevdiğiniz bir yiyecek ya da hediye ile ödüllendirin. Mesela bir pasta tarifi bularak hemen hazırlamaya girişin. İhtiyacınız olan mutluluğa ve enerjiye bu şekilde kavuşarak daha keyifle yemek yapacak ve daha kısa sürede işinizi bitireceksiniz bence.

BİM aktüel

5. maddede bahsettiğim alışverişler için bim kataloglarına da göz atabilirsiniz. Genelde A101 ve bim aktüel kataloglarında güzel şeyler olabiliyor.

İyi günler dostlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!