Hazır Sütle Beslenmede On Pratik Öğüt

Kategori: Bebek Bakımı / Çocuk Sağlığı - Bu yazı 2.127 kez okunduYorum Yazın
Hazır Sütle Beslenmede On Pratik Öğüt

1. Kaynattıktan sonra hafifçe soğumaya bıraktığınız suyu, istediğiniz çizgiye gelene kadar bir ölçeğe boşaltınız.

2. Gerekli miktarda sut tozunu (kaç ölçek olacağını, bebeğin yaşına ve kullanılan sütün cinsine göre hekiminiz saptayacaktır) ilave ediniz. Ölçekleri taşacak kadar doldur-mamaya ya da yarı boş bırakmamaya dikkat ediniz, sonra iyice karıştırınız.

3. Şimdi daha önce mikropsuzlaştırılmış olan biberonu alarak hazırladığınız karışımı içine boşaltınız; şişenin üzerindeki cetvelden de konulan miktarın istediğiniz kadar olup olmadığını kontrol ediniz.

4. Sütü o günkü bütün öğünlere göre hazırlıyorsanız, hemen kullanmayacağınız biberonu, emziği baş aşağı şişenin içine sokmak suretiyle iyice kapatıp buzdolabına koyunuz.

5. Buzdolabındaki biberonlardan birini kullanacaksınız, çocuğa süt vermeden önce, onu benmaride ya da biberon ısıtma makinesinde ısıtınız. Ancak sütü kaynatmaya gerek yoktur.

6. Bileğinize bir damla akıtarak sütün sıcaklığını kontrol ediniz; ayrıca sıvının emzikten normal miktarda akıp akmadığını da denetleyiniz.

7. Çocuğunuz hâlâ uykudaysa, bir parmağınızla yanağına dokunarak ya da yanağını göğsünüze bastırarak usulca uyandırınız.

8. Bir kez uyanıp emziğin dudaklarına değdiğini hissetti mi, ağzını açacak ve emmeye başlayacaktır. Yalnız biberonun yeterince eğik olmasına ve emziğin baş kısmının daima sütle dolu bulunmasına dikkat etmelisiniz.

9. Yine de uyanmıyorsa, bir elinizi sırtına koyup, ötekiyle de göğsünden tutunuz; sonra oturtur gibi yaparken 40° Tık bir açıyla öne doğru eğiniz. Bu hareketleri iki ya da üç kez yinelediğinizde mutlaka gözlerini açacaktır.

10. Biberonu sıkı tutunuz ve hafifçe kendinize doğru çekiniz. Onu ağzından kaçırmamak için çocuk daha fazla bastıracak, daha iyi ve daha çabuk emecektir.

Alıntıdır


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!