Dil ve Konuşma Terapisi

Kategori: Çocuk Sağlığı - Bu yazı 353 kez okunduYorum Yazın
Dil ve Konuşma Terapisi

 

İletişim, yeme, içme veya yutma konusunda zorluk çeken çocuklar ve yetişkinler için uygulanan terapi yöntemine dil ve konuşma terapisi denir. Konuşma bozukluğu seslerin doğru söylenememesi, dil bozukluğu ise düşünceleri, nesneleri belirtmek için isimlerini söyleyeme ya da bir araya getirerek cümle kuramamadır. Konuşma terapisti dil ve konuşma güçlüklerini değerlendirme ve bu güçlüklere gerekli müdahaleyi yapma konusunda eğitim almış uzman kişidir.

Dil konuşma uzmanı olan kişi, akıcı konuşma bozukluğu(kekemelik), dil gecikmesi ve ses bozuklukları, yarık damak gibi çeşitli dil, konuşma ve ses güçlüklerini terapi edebilir. Bunun yanında bedensel, anatomik sorunlu (down sendromlu, sp), öğrenme güçlükleri olan, işitme kayıplı, psikiyatrik bozukluğu veya bunama yaşayan insanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli hastaları dil ve konuşma terapisiyle başarılı bir şekilde yardımcı olabilir. Ayrıca diğer sağlık profesyonelleriyle aile, bakıcı veya öğretmenlerle irtibat kurarak, birlikte çok disiplinli bir takımın bir parçası olarak çalışıp terapi planlarını geliştirebilir.

Konuşma terapisti çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan her yaştaki kişiye yardım eder. İşte konuşma terapistinin düzeltebileceği sorunlara birkaç örnek:

Artikülasyon Bozukluğu(pelteklik): Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede sorun yaşanıyorsa, bu artikülasyon problemidir. Örneğin çocuğunuz ‘araba’ yerine ‘ayaba’ ya da ‘ekmek’ yerine ‘epmek’ diyorsa artikülasyon sorunu vardır.

Akıcılık sorunları ( kekemelik) : Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; konuşmayı blokluyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik olabilir. Örneğin; ‘sosis’ kelimesini söylerken ‘so-so-so-sosis’ ya da ‘sssssssosis’ diyebilir. Kekeleyen çocukların akıcılık sorunları vardır.

Ses bozukluğu: Çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye kadar sesi azalabilir, kısılabilir ve sesi sanki ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlığı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir.

Dil bozukluğu: Çocuğunuz karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir ya da düşüncelerini ifade etmek için nesnelerin isimlerini söyleyemeyebilir; kelimeleri bir araya getirmede sorunu olabilir. Böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir.

Kimlerin Konuşma Terapisine İhtiyacı Vardır?

Eğer çocuğunuzda şu durumlardan biri varsa, konuşma terapisine ihtiyacınız olabilir:

 

 • Gelişimsel dil geriliği
 • Artikülasyon Bozukluğu (pelteklik)
 • Akıcı Konuşma bozukluğu (Kekemelik)
 • Ses problemi
 • Dudak-damak yarıklığı
 • Ağız etrafındaki zayıf kaslar
 • Yutma problemi
 • Zihinsel gerilik
 • İşitme kaybı
 • Otizm
 • Down Sendromu
 • Serebral Palsi

 

Terapi Ne Kadar Sürer?

Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine ne kadar süre ile devam edeceği konuşma sorununa bağlıdır. Bazı konuşma sorunlarının düzeltilmesi diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Haftalık terapi seansı çocuğun performansına ve bireysel özelliklerine bağlıdır. Konuşma terapistine hafta bir, iki kez ya da daha fazla devam edebilirsiniz. Terapi birkaç haftadan birkaç aya, birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!