Hamilelikte Bilmediğiniz Otizm Riskleri

Kategori: Çocuk Sağlığı / Hamilelik / Saglık - Bu yazı 796 kez okunduYorum Yazın
Hamilelikte Bilmediğiniz Otizm Riskleri

Danimarkalı Bilim Adamları ile ABD’de yer alan hastalık kontrol ve önleme alma merkezlerindeki yetkililerin yaptıkları araştırmalara göre, gebeyken geçirilen grip veya herhangi bir ateşli hastalığın 7 günden uzun sürmesinin, doğan bebeğin otizmli olma riskini üst seviyelere yükseltmektedir.

Yapılan araştırmalara sonuçları ile “Pediatrics” dergisinde şu şekilde yayımlanmıştır: gebeliğin 2. Üç aylık döneminde eğer ki anne adayı grip geçirirse risk iki katına çıkabilir ve yine anne adayı 7 günden uzun süren bir ateşli hastalık geçirirse de bu risk üç kat boyutuna ulaşabilmektedir.

Danimarka ile ABD’de yapılan araştırmaya yaklaşık 100 bine yakın anne ve 1997 ile 2003 yılları arasında doğmuş olan çocukların incelenmesi ile sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmacılar annelere doğum öncesi ve sonrası gelişmeleri kapsamında yaklaşık 200 adet soru sormuştur. Bu sorular gebelik döneminde yaşanılan hastalıklar ve tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar hakkında olmuştur.

Araştırmaya göre gebelik döneminde yaşanılan genital ve idrar yolları enfeksiyonları, nezle ve sinüzit gibi hastalıkların doğan bebekte otizm riskini oluşturmadığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.

Fakat grip veya ateşli hastalıklarda iyileştirme amacıyla verilen antibiyotiklerin bebeğin otizmli olma riskini arttırdığı da gözlemlenmiştir.

Hayvanlar üzerinde de deneylerin yapılması neticesinde aynı bulgulara ulaşılması da doğruluğunu kanıtladığını gösterdi.

Cenin beyni, annenin bağışıklık sistemine bağlı olarak değişiklik göstermesi sonucu etkilendiği ve cenin gelişimi açısından da annenin bağışıklık sisteminin çok önemli olduğu yapılan araştırmalar sonucu net bir şekilde vurgulandı.

Bu nedenle birçok anne adayının bu konuda herhangi bir bilgisinin olmadığı varsayılarak ve internet ortamında gebelik sürecinde hazırlıklı davranmak için bilgilerden faydalanmayı tercih etmesi üzerine bu yazımız sizleri aydınlatmaktadır. Çocuğunuzun sağlığı için anne adaylarımıza önerilerimiz bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olan besin gıdalarını tüketmeniz olacaktır.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!