Çocuğunuzun Obez Olmasını Nasıl Engellersiniz?

Kategori: Çocuk Sağlığı - Bu yazı 2.043 kez okunduYorum Yazın
Çocuğunuzun Obez Olmasını Nasıl Engellersiniz?

Çocuğunuzun obez olmasını nasıl engellersiniz?

İşte uzmanından önemli tavsiyeler:
Dünyanın en önemli çocuk sağlığı uzmanlarından olan ve çocuklarda obezite sorunu hakkında birçok kitap yazan Lucy Atkins, İngiliz The Guardian gazetesinde “Çocuğunuzun obez olmasını nasıl engellersiniz” başlığı altında birçok tevsiyelerde bulundu. İşte Atkins’in kademeli olarak uygulanacak önlem paketi:

18’inci aya kadar:

* 18’inci ayın sonuna kadar bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirme sırasında bebekler, ne kadar süt içeceklerine kendileri karar verirler, ancak biberonla beslendiklerinde kendilerine ne kadar verilirse hepsini bitirmeye çalışırlar. Bu da ileride yiyeceklerini kontrol etme yeteneklerini ortadan kaldırır.

* Çocuğunuz katı gıdalar yiyecek düzeye geldiğinde olabildiğince fazla sağlıklı gıdaları tattırın.

* Bebeğinize mutlaka evde güvenli bir oyun alanı açın ve zıplamasına, yürümesine, enerji sarfedecek aktivitelerle uğraşmasına izin verdin.

Okul öncesi:
* Çocukların obeziteye yol açan gıdalara alıştığı dönem okul öncesi dönemdir. O yüzden meyve ve sebze alışkanlığı kesinlikle bu dönemde kazandırılmalı. Çocuklar bu dönemde ailelerinin davranışlarını ve yeme alışkanlıklarını da taklit eder. O yüzden tabağınızdan sebzeyi eksik etmeyin.

* Sağlıklı yiyecekleri çocuğun tabağına koymak konusunda birkaç kerede pes etmeyin. Her çocuk gibi sizinki de ilk başta bunları yemeyi reddedecektir. Ancak araştırmalar 10’uncu kez tabağına sebze konulan bir çocuğun daha sonra sebzeyi kendisinin talep ettiğini gösteriyor.

* Çocuklarınıza kesinlikle ayrı yemek pişirmeyin, farklı yerlerde yedirmeyin. Aile yemekleri çok önemlidir.

* Televizyon ve bilgisayar oyunlarını günde 1 saatle sınırlayın, sokağa çıkıp arkadaşlarıyla oynaması için teşvik edin.

İlkokul düzeyi:
* Çocuğunuz gün içinde aldığı kalorinin yüzde 30’unu okulda bulunduğu süre içinde alır. Bu yüzden beslenme çantasına ne yerleştirdiğinize çok dikkat edin.

* Bir gün çikolata bir gün meyve uygulaması başarılı olur. Çocukların üçte biri kendilerine verilen harçlığı çikolata ve kolalı içeceklere harcar buna dikkat edin.

* Bu yaştaki bir çocuk, cips ve çikolata gibi şeyleri istediğini beyan ettikten 20 dakika sonra bunları istediğini unutur. O yüzden onu o süre içinde oylamanın yollarını bulun.

* Çocuğunuza hiçbir zaman “obur” demeyin.

* Televizyon izleme saatini haftada 2 saat olarak kısıtlayın. Harvard Üniversitesi’ne göre günde 1 saat televizon yılda 6.4 kilo almaya eşit. 5 yaşındaki çocuklar için her ekstra televizyon saati obezite riskini yüzde 7 artırıyor.

11 yaş ve üzeri:
* Artık çocuğunuz ne yediği ve nasıl göründüğü konusunda bilgi sahibidir. O yüzden trafik ışığı yöntemini uygulayarak kilosunu koruyabileceğini ona anlatın.

Yeşil: Hiç kaygı duymadan yenebilecek gıdalar: Meyve, sebzeler…

Sarı: Çok fazla tüketilmedikçe sağlıklı olan gıdalar: Ekmek, makarna, pilav…

Kırmızı: Tüketilmesi kontrol altında tutulması gereken gıdalar: Bisküvi, çikolata, cips…

* Kilo vermesini sağlamak için egzersiz yapabileceği ortamlar yaratın. Beraber koşun ya da karate kursuna gitmek istiyorsa buna izin verin.
alıntı.

Alıntıdır


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!