Zayıflamanın Yolu Metabolizmayı Hızlandırmaktan Geçiyor

Kategori: Beslenme / Diyet & Fitness / Genel Sağlık / Saglık - Bu yazı 1.732 kez okunduYorum Yazın
Zayıflamanın Yolu Metabolizmayı Hızlandırmaktan Geçiyor

Genel itibariyle metabolizma sorunlarını kilo vermek için yaptığınız diyetlerin sizlere geri dönüş vermemesinden dolayı öğrenmektesiniz. Zayıflamak için metabolizma hızınız ne kadar yüksek olursa o kadar rahat bir şekilde kilo vermenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şöyle bir örnek verelim Fatoş Hanım ve Esra Hanım aynı yaşta, aynı boy uzunluğuna sahip, cinsiyetleri aynı ve aynı şirkette aynı görevi yaptıklarını düşünelim. Evden işe işten eve ve iş yerinde yaptıkları hareketlerde çok ufak farklılıklar görülebilir bunu önemsemiyoruz ama birinin kilosu 55 iken diğeri 65 kiloda olabilir. Buradaki farklılık ise hem Fatoş Hanım hem de Esra Hanım’ın her şeyi aynı olmasına rağmen kiloları farklı gözükmekte ve bu da kesin olarak metabolizma hızına işaret etmektedir. Biri elmayı yer metabolizması hızlıdır 5-10 dakika içinde rahat bir şekilde sindirerek enerjiye kullanır diğeri belki de 3-4 saat veya daha fazla sürede sindirebilir ve enerjiye harekete dönüştürür. Önemli olan diyet yaparken metabolizma hızınızı bilmeniz veya bunun seviyesini yükseltmeniz gerekmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırıcı Etmenleri 8 Başlıkta Sizlere Sunuyoruz

  • Yağlarınızı, Kaslara Dönüştürünüz;  kas elde etmek demek yağ yakmak demektir, ne kadar kaslı bir yapıya sahip iseniz, o kadar çok hızlı bir metabolizmaya sahip olursunuz ve yağ yakmak (kilo vermek) sizler için çok kolay olur.
  • Zayıflatmaya Birebir Etkili Yeşil Çay Tüketimi;  zayıflama çayı olarak da tabir edilen yeşil çay günde 4-5 çay bardağı veya fincanda tüketebilirseniz, metabolizmanıza doping yaparak bir çırpıda kilo vermenize fayda sağlayacaktır. (NOT: Yüksek tansiyon ve tiroidiniz yoksa aksi takdirde yeşil çayı fazla tüketmenizle yan etkileri bu hastalıklarda görülebilir!)
  • Çok Hızlı Kilo Verdiren Diyet Ve Diğer Çözüm Yollarından Katiyen Uzak Durun; 2 günde 5 kilo, 7 günde 7 kilo vb. çok kısa sürede çok kilo vermek hem sağlığınızı bozacak hem de verilen bu kiloları 1 veya 2 ay içinde tekrar alacaksınız. Ayrıca yüksek protein ve düşük kalorili besinler tüketmeniz sizlerin kas ve su değerlerinizi düşürecektir. Bu nedenle az kas = az metabolizma hızı gibi eşitliği görerek sizleri uyarmaktayız.
  • Su Tüketiminizi Arttırın; günde 2-3 litre tükettiğinizi varsayalım, eğer ki bu miktarı 4-5 litreye kadar zorlamadan istekli bir şekilde çıkartabilirseniz, metabolizmanız hızlanacaktır.
  • Beslenme Öğünlerinizi Arttırın; günlük 2 (sabah – akşam) veya 3 öğün (sabah – öğle – akşam) şeklinde yeme-içme alışkanlığınız varsa bunları düzenleyerek 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde 6’ya çıkartınız. Bu şekilde beslenme saatleri arasındaki farklar azalacak iştah tokluğu hissi ve yeme miktarınız azalacaktır. Az az ve sık sık biçimi belirterek metabolizma hızınızı yükseltecek ve böylece kilo vermeyi istemeseniz bile gerçekleştirebileceksiniz.
  • Yemeklerde Baharatı Kendinize Teşvik Edin; yemeklerde tuz ve yağa verilen miktar aynı şekilde baharata verilmemekte hâlbuki baharatta lezzet yönünden hem muhteşem hem de bitkisel içeriğe sahip olduğu için metabolizmaya az da olsa sık kullanıldığı takdirde etkisi büyük olacaktır.
  • İçtiklerinize Dikkat Ediniz; sıvı tüketimde tıpkı yemekler gibidir, fazla kalorili sıvıları tüketmeniz sizlere zararlı olacak ve devamında vücudunuzda yağ deposuna dönüşecektir. Bu nedenle asitli ve şekerli içecekler ile alkollü ve hazır meyve sularını tüketmekten kaçınınız. (Ev yapımı glikojensiz meyve suları sizlere çok daha ideal olacaktır.)
  • Ve son olarak tabi ki Spor Yapmak; Ne kadar fazla kaslarınız varsa metabolizma hızınızda o denli yüksek olacaktır. Bu nedenle kendinize göre egzersiz programı oluşturmalı ve günlük veyahut haftada 3-4 gün şeklinde egzersizlerinizi yapınız. Hem rahat nefes alacaksınız hem kilo vereceksiniz ve hem de tüm bunların sayesinde çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdüreceksiniz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!