Kadınların kabusu “Migren”

Kategori: Kadın Sağlığı - Bu yazı 541 kez okunduYorum Yazın
Kadınların kabusu “Migren”

migrenKadınlar daha çok migrenden yakınırken erkeklerde ise bel ağrısı ve atardamar yetmezliklerine bağlı ağrılar daha çok gözleniyor…

Kronik ağrılar da kadın ve erkekte faklılık gösteriyor. Bunlardan biri de baş ağrısı. Migrenin ergenlik döneminde kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha sık görüldüğü belirlenmiş. Yaş arttıkça aradaki fark giderek azalıyor. Auralı migren (klasik migren) kadınlarda, aurasız migren (basit migren) erkeklerde daha sık görülüyor.

Gerilim tipi migren

Ayrıca bazı migren tipleri kadınların hormonal dönemleriyle doğrudan ilişkili. Adetlerin başlangıcında hormonal değişimle birlikte migren atakları artıyor. Gerilim tipi başağrıları, çene ekleminden kaynaklanan ağrılar, oksipital nevralji, trigeminal nevralji gibi baş bölgesi ağrıları kadınlarda daha sık görülüyor. Bununla beraber küme başağrısına erkelerde sık rastlanıyor.

Bel ağrıları

Bel ağrıları sıklığında kadın ve erkekler arasındaki ağrı sıklığı farkı, kadınların da hayatına giderek daha fazla katılımı ile azalıyor. . Kadınlarda el bilek kanalı sıkışmasına, adalelere, toplardamar hastalıklarına (varis) bağlı ağrılara daha sık rastlanıyor. Erkeklerde ise daha çok atardamar yetmezliklerine bağlı ağrılar gözleniyor.

Kadınlara özel

Adet Ağrısı (Dismenore): Adet ağrısı yumurtalığın yarattığı gerilimle ortaya çıkıyor. Acıbadem Hastanesi’nden Prof. Dr. Süleyman Özyalçın, ‘Vakaların çoğunda, ağrı adetten yarım gün önce başlar bir günden az sürer’ diyerek eşlik eden belirtileri şöyle sıralıyor: ‘Birincil adet ağrılarında bulantı, kusma, ishal olabilir. Bu tip adet ağrıları birkaç yıl içinde kendiliğinden kaybolabilir. Fakat 10 hastanın 8’inde ilk çocuğun doğumundan sonra kaybolur. İleri derece adet ağrıları kadında işten, okuldan ayrı kalmaya yol açabilir.’

Yumurtalık kisti de ağrı yapar

YumurtalIk kistlerine bağlı ağrı şikayetleri genelde doğum kontrol haplarıyla tedavi edilir. Kistin kaybolması ile birlikte ağrı geçiyor. Kist oluşumunun sık tekrarında ise cerrahi girişim uygulanıyor. Prof. Dr. Özyalçın ‘Yumurtalık kistleri, belirli hormonların aktif olduğu dönemlerde gerilir ve bu gerilimin artmasına bağlı yumurtalık ve kasıkta ağrılar hissedilir. Kistin bulunduğu yerlerde, kalçaya ve bele yayılan ağrılar şeklindedir. Ağrı kistin durumuna ve büyüklüğüne göre değişir. Bazen kistler patlayarak akut ağrılı sorunlara yol açabilirler. Bu gibi durumlar hemen ameliyat gerektirebilir’ diyor.


Aktuel Kadin

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!