İrmikli Trileçe Tatlı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Kategori: Tatlı - Bu yazı 1.836 kez okunduYorum Yazın
İrmikli Trileçe Tatlı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Balkan dünyası o tatlıyı iyi bilir. Son zamanda herkes o tatlıyı konuşuyor. Neyi mi? tabii ki trileçe. Ama bu trileçe irmikli Peki irmikli trileçe tarifi nasıl?

Balkan dünyası onu çok iyi bilir. Ama artık sadece Balkan dünyası mı? Tabii ki hayır. Neyden mi bahsediyoruz tabii ki trileçe. Ama bu trileçe irmikli. Prki irmikli trileçe tarifi nasıl?

Balkan mutfağının en gözde ve en şöhretli tatlıları arasında yer alan trileçe İnek sütü, Keçi sütü ve Manda sütü ile yapılan üç sütlü tatlı anlamına gelmektedir. Ülkemizde de son zamanlarda en çok sevilen tatlı arasında yer alan balkan tatlısı, ister irmikli isterseniz de irmiksiz olarak yapabilir ve değişik tatları sofralarınızda bulundurabilirsiniz.

İrmikli Trileçe Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri:

Beş adet yumurta

/2 yarım su bardağı şeker

1/2 yarım su bardağı irmik

1 su bardağı 1 parmak eksik sıvı yağ

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Yarım su bardağı sıcak su iç malzememiz için gerekli ön görülen listemizdir.

Şerbeti için ise, 4 su bardağı süt

1 paket süt kreması (200 ml)

2 yemek kaşığı süt tozu gerekirken diğer yandan karamel yapımı için de 6 yemek kaşığı şeker

2 yemek kaşığı tereyağı, 1 paket süt kreması (200 ml gerekli olacaktır.

 

            Süt Şerbetinin Hazırlanışı:

4 su bardağı süt, 1 paket süt kreması ve 2 yemek kaşığı süt tozunu derin bir kaba alarak ister telli karıştırıcı isterseniz de mikser yardımı ile en iyi şekilde karıştırabilirsiniz. Bu işlemi köpük köpük bir görüntü ortaya çıkana kadar yapıyoruz. Daha sonra köpüksü bir görünüm çıktıktan sonra buzdolabına alarak bekletmeye alalım.

Kek kısmı için ise: 5 adet oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurtayı çırpma kabına ekleyip çırpıcı aleti ile iyi bir şekilde çırpıyoruz. 10 dakika kadar çırpma işlemini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çırpma işlemi tamamlanınca yarım bardak sıcak suyu yavaş yavaş ekleyerek çırpmaya tekrardan devam ediniz. Sıvıyağını da ilave edip tekrar çırpın.

Mikserin devrini düşürün un, irmiği ve Kabartma tozu, vanilyayı ilave edip isterseniz bir spatula ile veya mikserle çırparak kekin iç malzemesini karıştırıp hazır hale getirebilirsiniz. Bu işlemin ardından kekimiz hazır olmuş olacaktır. Önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarladığınız fırında yaklaşık 40 dakika pişirdikten sonra soğumasını bekleyebilirsiniz. Fırından çıkardığınız kekin üzerinde kürdanla ve ya çatalla delikler açarak şerbetin daha iyi çekmesini sağlayabilirsiniz.

Karamelli sos için trileçe tarifi ise, 6 yemek kaşığı Şekeri teflon tavaya ekleyip kısık ateşte eriyene karamelize olana kadar kavuruyor ve ardından üzerine tereyağı ve kremayı dâhil ediyorsunuz. İstenilen kıvama gelen karameli kekin üzerine dökerek servise hazırlayabilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!