Dekoratif Taş Duvar Kaplama

Kategori: Ev & Dekorasyon - Bu yazı 33 kez okunduYorum Yazın
Dekoratif Taş Duvar Kaplama

Konforlu, rahat ve estetik yaşam alanları için yapılardaki malzeme kalitesinin çok iyi olması gerekir. Yapı sektöründe gelişen teknolojinin de etkisiyle artık çok daha kaliteli yapı malzemeleri kullanılıyor ve yapılarda konfor, sağlamlık ve estetik en üst düzeyde oluyor. Yapılara konfor ve estetik sağlayan malzemelerden biri de duvar kaplama malzemeleridir. Yapıların iç cephe ve dış cephe duvarlarında çeşitli kaplama malzemeleri kullanılır. İşlevi ise hem görsel güzellik sağlamak hem de duvarlarda koruyucu etki yaratmaktır. Son yıllarda ise yapılarda en çok taş kaplama görmekteyiz. Doğal taşlarla ve kültür taşlarıyla kaplanan duvarlar beklenen konforu ve estetiği sağlamaktadır.

Ancak doğal taşlar hacim ve ağırlıklarıyla yapılara ek yük getirir. Bu nedenle kültür taşları duvar kaplamalarında daha çok tercih edilmektedir. Kültür taşları ince ve hafiftir, uygulaması kolaydır, uygulamada alan kaybına neden olmaz. Ayrıca doğal taşlarla yüzde yüz aynı görünüme sahiptir. Doğal taşların doku ve renk özelliklerini aynen yansıtır. Kültür taşları doğal taşların doku özelliklerini aynen yansıtan kalıplar çıkarılarak ve kalıplara pomza, kum ve çimento karışımı dökülerek elde edilmektedir.

Tamamen doğal malzemelerle üretilen kültür taşları dış etkenlere, suya, ışığa, darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Taş duvar kaplama yapıları bu etkilerden korur, ısı ve ses yalıtımı sağlar. Bu avantajları yanında en önemli özelliği yapılara mükemmel bir görsellik kazandırmasıdır. Kayrak taşı, dere taşı, vadi taşı, parke taşı, tarla taşı gibi taş çeşitleri yapılara doğal ve tarihi bir güzellik katar. Özellikle iç mekânlarda özgün dekorasyonlar yaratma isteyenler için ideal kaplama malzemesidir.

Dekoratif taş kaplama evi villa, yazlık gibi konutlar dışında, ofis, otel, okul, hastane, cafe, restoran, bar gibi mekânlarda da tercih edilmektedir. Binaların giriş bölümlerinde, plazma arkası duvarlarda, kolon ve kirişlerde, şömine ve barbekü duvarlarında veya komple duvarlarda taş kaplama ile ferah, sıcak ve estetik yaşam alanları oluşur. Yeni mimari projelerde dekoratif taş kaplama uygulamalarını sıkça görüyoruz. Bunun yanında eski yapılarında yenilik yapmak, farklı bir dekorasyon yaratmak isteyenler de taş kaplamayı tercih etmektedir. Sağlam ve dayanıklı olan taş kaplamalar uzun yıllar kullanılacaktır. Böylece çok daha ekonomik bir kaplama sistemidir.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!