Bilinçli Alışverişin Püf Noktaları

Kategori: Pratik Bilgiler - Bu yazı 2.386 kez okunduYorum Yazın
Bilinçli Alışverişin Püf Noktaları
Bilinçli Alışveriş Nasıl Olmalı ? Böyle önemli bir konu hakkında AktuelKadın.com  sizler için topladığı bilgileri sunuyor..

*  Yorgun ya da hastaysanız alışveriş yapmayın. Kalabalıkta, özellikle hafta    sonlarıalışverişe çıkmayın. tezgahtarın sizinle ilgilenebileceği tenha zamanları tercihedin. mümkünse ay sonları alışverişe çıkın.
*  Markaları karşılaştırın.
*  Pahalı ürün her zaman iyi ürün demek değildir.
*  Dayanıklı tüketim mallarında TSE damgası, garanti belgesi, kullanım kılavuzu olup      olmadığına bakın. Kullanım kılavuzunun Türkçe olması yasal bir zorunluluktur.
*  Ambalajsız ürün olmayın. Özellikle beyaz ve kahverengi ürünlerde ambalajın sizin yanınızda satıcı veya servis tarafından açılmasına dikkat edin.
* İthal ürünlerin üzerinde Türkçe açıklamalı etiket bulunmasına özen gösterin.

ALIŞVERİŞTEN SONRA YAPILACAKLAR

Bilinçli tüketici olmak için yalnızca gerekli ve doğru ürünü almanın yeterli olmadığına işaret edilen broşürde, başta garanti belgelerinin satış sonrasında onaylatılması olmak üzere alışveriş sonrasında yapılması gerekenlere  de örnekler veriyor:
* Büyük alışveriş merkezlerinde, alınan ürün fiyatıyla bar kot fiyatını kontrol edin.
* Satın aldığınız ürünün ayıplı olduğunun anlaşılması halinde 30 gün içinde ürünüaldığınız yere başvurun. Yasada malın değişimi, ödenen bedelin iadesi, tamir ya da ayıp oranında bedel indirimi haklarınız olduğunu unutmayın.
*Aldığınız ürünün kullanım ve bakım talimatını aynen uygulayın.. Sorun çıktığında ilgili yerlere bildirin. Kendi olanaklarınızla tamir etmeye veya ettirmeye kalkmayın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!