Aristo Diyeti İle Kilo Verdim

Kategori: Diyet & Fitness - Bu yazı 116 kez okunduYorum Yazın
Aristo Diyeti İle Kilo Verdim

Hayatı boyunca çok kilolu olmayan ama her zaman fazlalıklarından şikayet eden bir insandım. Kilo vermek istediğimi söylediğimde insanlar beni garip karşılar ve kilo vermem gerekmediğini söylerdi. Ama ne olursa olsun hem basen hem de göbek bölgemdeki yağlanmalar özgüvenimi ciddi anlamda sarsıyordu. Kendi bedenimle bir savaş halinde olduğum için birçok farklı diyet ve spor yöntemi denedim. Çok bilinen diyetlerden şok diyetlere kadar her türlü kilo verme fırsatını değerlendirdim diyebilirim. Ancak bu diyetleri en fazla 2 hafta sürdürebiliyordum. Genç olmama rağmen diyet yaptığım zamanlarda kendimi çok yaşlı hissediyordum. Günlük işlerimi halletmek benim için inanılmaz zordu. Bazı zamanlar kendime yemek hazırlayacak kadar enerjim bile olmuyordu. İstediğim şeyleri yiyememek ve diyet adı altında beslenmek ruh halimi de etkiliyordu. Kendimi daha mutsuz ve sosyal hayata karşı daha hevessiz hissetmeye başlamıştım. Böyle olduğu zamanlarda diyeti bozup istediğim her şeyi yiyordum. Bu da bir müddet moralimi düzeltse de sonrasında vicdan azabına dönüşüyordu. Yediğim zararlı şeylerin beni bir anda 100 kilo yapmayacağını biliyordum. Ama yine de onları yediğimde vicdan azabı duymaktan kendimi alamıyordum. Spor konusunda da durum farklı değildi. Farklı bir egzersiz yöntemi bulup 1 hafta yapıyor ve sonra sıkılıyordum. Daha sonra fark ettim ki vücudumun hangi bölgesini çalıştırırsam o bölgede yağlanma artıyordu. Çünkü hiçbir şeyi düzenli yapamıyordum. Sporu ve egzersizi hayatımın bir parçası yapamadığım için kilom sürekli bir inip bir çıkıyordu.

Yine kendimden bıkmış bir şekilde bir kitapçıda diyet kitaplar bölümünde gezerken Aristo Diyeti ile Yeni Yaşam kitabını keşfettim. Kitabın arkasında yazan Aristo diyeti kısa bir diyet değil bir yaşam tarzıdır cümlesiyle kitabı kesin olarak almaya karar verdim. Kitabı okudukça da uygulayacağıma dair kendime söz verdim.

Bu diyeti yapmaya karar vermemdeki en önemli kısımlardan biri de Aristo diyeti ile kalıcı kilo vermenin mümkün olmasıydı. Fazlalıklarımdan kurtulacağımı ve hayalimdeki fit vücuda kavuşacağımı düşünerek büyük bir hevesle başladım. Bu diyette glüten içeren besinler, hamur işleri, zararlı karbonhidratlar yasaktı. Genel olarak çiğ sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi içeriyordu. Ben de günde 3 öğün olacak şekilde öğünlerimi bu kitapta yazdığı gibi yeşillikler, mevsimin sebzeleri, meyveler, et ürünleri ve süt ürünleriyle doldurdum. Ve farkettim ki karnım gerçekten doyuyordu. Bu diyete başlayalı 1 ay oldu ve ben 1 ayda 5 kilo verdim. Kendimi çok iyi hissediyor olsam da yalnızca kilo vermek için değil hayatımın bundan sonrasında da sağlıklı ve fit olmak için bu diyeti devam ettiriyorum.

Kahvaltıda yediğim domates, peynir, yeşillik ve zeytin ile güne aşırı mutlu bir şekilde başlıyorum. Öğle yemeğinde bazen salata bazen et ürünleri tüketiyorum. Akşamları ise daha çok sebze yemekleri tercih ediyorum. Daha fazla enerji harcadığım günlerde ara öğün yapma ihtiyacı da hissediyorum. Ceviz, tarçın dökülmüş elma ya da bitki çayları tüketerek enerjimi yeniliyorum.

Aristo diyeti yapmanın bana faydalarından biri de spor yapmak için gerekli enerjiyi bana sağlaması oldu. Kendimi enerjik hissettiğim için bazen 1 saat yürüyüş, bazen koşu bazen de bölgesel hareketler yapıyorum. Ve 1 ayda vücudum ciddi anlamda şekillendi. Spor yaptığım günlerde spor sonrası öğünümü mutlaka et ürünleriyle yapıyorum. Böylece gün içinde kendimi hiç yorgun ya da halsiz hissetmiyorum. Aristo diyeti ile zayıflamak hem vücudum hem de ruh sağlığım için çok iyi oldu. Artık hayatıma bu şekilde devam edeceğimden eminim.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!