Yeni Dönemde Kadın Girişimcilik

Kategori: Bilgi Bölümü - Bu yazı 28 kez okunduYorum Yazın
 Yeni Dönemde Kadın Girişimcilik

Girişimcilik dünyası için her zaman kadın girişimlerin önemi çok büyüktür. Zira üretim ve hizmet çarkları içerisinde kadınların katılımıyla birlikte ciddi ivme kazanan sektörler vardır. Özellikle tarım, el işleri, tekstil, e-ticaret alanlarında kadın girişimcilerinin başarı hikayeleri pek çoktur. Kadın girişimcilerin dijitale uyumu çerçevesinde kosgeb başta olmak üzere türlü kurum ve kuruluşların destek paketleri, hibe paketleri ve uygun kredili yatırım paketleri mevcuttur. Yeni normal döneminde bu tarz desteklerden kadın girişimcilerin daha fazla faydalanacağı düşünülmektedir.

 

Kadın Girişimcilik

Dünya çapında ve ulusal ölçekte oldukça başarılı kadın girişimciler mevcuttur. Sektörlere baktığımız zaman bugüne kadar kadın girişimcilerin öne çıktığı alanlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Moda
 • Kozmetik
 • Tekstil
 • El işi
 • Tarım

Pandemiden sonra kadın girişimcilerde dijital faaliyetlerde yerlerini almaya başladılar. Özellikle e-ticaret alanı kadın girişimciler için oldukça önemli. Ürettikleri değerleri sanal ortamda potansiyel müşterilerle buluşturmalılar. Elbette sadece e-ticaret sitesi sahip olarak pazarda yer edinmek mümkün değil. Aynı zamanda dijital reklam araçları, dijital pazarlama konusunda da faaliyet göstermeliler. Google Ads, Facebook reklam gibi araçlar elektronik başarılı olmak, ürünleri veya hizmetleri kullanıcılara ulaştırmak için çok önemli. Aynı şekilde Instagram da aynı öneme sahip. Facebook reklam ile Instagram reklam aynı yerden yönetildiği için kullanıcılar için ekstra bir mesele olarak görülmektedir. Yönetmesi en çok profesyonellik, araştırma isteyen reklam aracı ise Google Ads diyebiliriz. Başarı oranı da elbette kullanmak için gereken maharete doğru orantılı olarak en iyi olan araçlardan biridir.

 

Kadın Girişimcilere İlham Verebilecek 10 Film

Kadın girişimcilik konusu sinema dünyasının da değindiği bir konu. Sizler için internette en çok seyredilmiş, en çok yorum yapılmış kadın girişimcilere değinen 10 filmin listesini hazırladık. Belki içlerinden birisi size iş dünyasında başarı getirecek bir filmdir, kim bilir. Sizi listeyle baş başa bırakıyoruz.

 1. Joy (2015), Joy Mangano
 2. The Devil Wears Prada (2006), Miranda Priestly
 3. The Intern (2015), Jules Ostin
 4. Chocolat (2000), Vianne Rocher
 5. Bridesmaids (2011), Annie Walker
 6. Sweet Home Alabama (2002), Melanie Smooter
 7. You’ve Got Mail (1998), Kathleen Kelly
 8. Steel Magnolias (1989), Truvy Jones
 9. The Associate (1996), Laurel Ayres
 10. Baby Boom (1987), J.C. Wiatt

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!