Vajinismus Hastalık Değildir  Kadının Kendini Koruma Refleksidir

Kategori: Bilgi Bölümü - Bu yazı 14 kez okunduYorum Yazın
Vajinismus Hastalık Değildir  Kadının Kendini Koruma Refleksidir

 

Kadının kendini koruma refleksi olan vajinismus belirtilerinin birçoğu fizikseldir. Bu nedenle kasılma anında yaşanan bu acı hissi başta bacaklarda olmak üzere kalça bel gibi vücudunun değişik yerlerinde de görülebilinir. Çoğu kadında var olan bu durum özellikle ilk cinsel birleşmede ağrılı şekilde ortaya çıkar ve bu kadın için acı vericidir. Kadının fiziksel engeli olmadığı halde cinsel ilişkiyi reddetmesi dir.  Vajinismus Tedavisi Ankara ilinde bazen kadınlar doğru tedavi merkezlerini bulamayabilirler. Buda kişinin kendini ertelemesine ve tedavi sürecinin gecikmesine neden olabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Kadının kendini cinsel birleşme sırasında istemsiz kasılması sonucunda cinsel beraberliğin gerçekleşmesidir. En sık görülen belirtileri cinsel birlikteliğin gerçekleştirilmesidir. Bunun dışında diğer belirtiler; ağrılı ve acılı cinsel birliktelik, kısmi birleşme, ilişkiyi tamamlamaması, eşi reddetme, vajinan muayene olmaları, diğer belirtileri arasındadır. Burada kişi ön sevişmede herhangi bir sorun yaşamaz. Cinsel ilişkiye girmeye kendiniz hazır hissedebilir. Hatta partnerini ilişkiye kendisi de davet edebilir. Birleşme anında istem dışı kendisini kastığı için cinsel ilişkiye giremez. Bu süreç devam ettikçe daha önce cinsel ilişkiye ve ön sevişmeye arzulu olan kişi ön sevişmeden soğumakta isteksizlik duymaktadır.

Kişi Hangi Durumda Vajinismustan Şüphe Etmelidir?

Kişi vajinismus belirtilerini ilişkiyle girmeden anlayamaz. Partnerinde sertleşme problemi yoksa ve ilişki denemelerinizde vajinan gerginlik, korku ve kasılma hali tekrar ediyorsa artık vajinismustan şüphe edebilirsiniz. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar her başarısız deneyim sonrası kendilerini değersiz, başarısız, öfke, ağlama gibi duygularla kendilerini dünyadan izole etmek isterler. Vajinam us’un tablosuna zamanla cinsel isteksizlik eklenir.

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konur?

Kesin bir vajinismus teşhisi için bazı kriterlerin olması gerekir. Bunlar  “vajinal’’ kasların cinsel ilişkiye engel olmasıdır. Vajinismus hastalığını belirleyici temel kriterler ise; Bazı cinsel işlev bozukluklar içinde yer alan ve kişinin cinselliğe olumsuz yaklaşımına neden olan cinsel travmalar daha sıklıkla görülmektedir. Kişi geçmişte böyle bir cinsel travma yaşadıysa cinsel ilişkiye girme korkusu kaçınılmazdır Vajinismus teşhisi kadar kaynağını da  teşhis etmekte gerekir. Burada önemli olan hekimin hastaya bunun bir hastalık olmadığını ve istenirse ‘’cinsel terapi’’ ile kolay bir şekilde çözüleceğinin anlatmasıdır. Yukarıdaki belirtilerin bir kaçı siz de mevcut ise, tüm çabalarınıza rağmen cinsel ilişki gerçekleşmemişse hiç çekinmeden Vajinismus Tedavisi Ankara ilindeki bir uzmandan yardım almanızı zamanı gelmiştir.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!