Peluş Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kategori: Bilgi Bölümü / Bültenler - Bu yazı 35 kez okunduYorum Yazın
Peluş Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde peluş oyuncaklar sadece çocuklar tarafından değil, yetişkinler için de sevilmekte ve çokça kullanılmaktadır. Ebeveynler çoğunlukla çocuklarını peluş oyuncaklarla oynamaya teşvik eder. Genellikle peluş oyuncaklar içleri doldurularak dikilmiş kumaştan üretilir. Kumaş peluş bir bez veya başka bir yumuşak bez olabilir ancak kolayca yırtılmaması için güçlü bir kumaş olması gerekir. Ayrıca bu bezler sentetik elyaflar, saman, pamuklu giysiler veya kauçuk paletler gibi belirli bir tür dolgu ile doldurularak oyuncağın hacim almasını sağlar ve doldurma nedeniyle oyuncak şeklini alır.

Peluş oyuncaklar hayvan, kurgu karakterleri, çizgi film karakterleri veya hikaye karakterleri gibi çok sayıda şekle sahip olabilir. Peluş oyuncakların ana avantajı yumuşak yapıları sayesinde nadiren tehlikeli olmalarıdır. Yumuşak bir oyuncağa sert ve keskin bir şey takılmazsa çocukların çoğu için güvenli bir oyuncak olarak adlandırılabilir çünkü bir çocuğa neredeyse hiç zarar veremez.

Peki, nelere dikkat edilmeli? Peluş oyuncaklar seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteren hızlı bir kontrol listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuz için peluş oyuncak alırken izlemeniz gereken bazı ipuçları var. Her şeyden önce düşündüğünüz oyuncağın üzerinde bir AB/CE güvenlik etiketi bulunduğundan emin olmanız gerekir. Bu etiket oyuncağın Avrupa Birliği güvenlik normlarıyla üretildiğini belirtir. Mesele yanlış bir şekilde yapılan oyuncakların çocuğunuz için bir tür tehlike taşıyabileceğidir. Peluş oyuncaklardaki ana tehlike çok düşük kalitede doldurma ve dikiş işleminin sonucunda serbest kalan parçaların oluşturabileceği boğulma tehlikesidir.

Göz kısımları kontrol edin ve bu burun kısmını iki kez gözden geçirin. Düğmeler, boncuklar veya düşebilecek veya çiğnenebilecek diğer küçük nesnelerden oluşan özelliklerden uzak durun. Aynı şey giyim, aksesuar ve diğer dekorasyonlar için de geçerlidir. Sonuç olarak yapıştırılmış veya dikilmiş olan herhangi bir ürünün bebeğin ağzına girme şansı yüksektir ve dikkat edilmesi gerekir.

Kablolara karşı dikkatli olun. Oyuncağın tel veya iplere sahip olmadığından emin olmak için kulakları, pençeleri, kuyrukları ve diğer her yeri kontrol edin. Tel veya ip kumaş ile kaplı olsa bile içinden geçerek küçük çocuğunuza zarar verme şansı vardır.

Yıkanabilir olduğundan emin olun. Kabul edelim; tüylü arkadaşlar oldukça hızlı bir şekilde kirlenebilir. En iyi seçeneğiniz, kolayca yıkayabileceğiniz ve kurutabileceğiniz peluş oyuncakları seçmek.

Toz akarları ile savaşın. Mikrop barındırmanın yanı sıra, pelüş oyuncaklar, alerjileri ve astımı ciddi şekilde kötüleştirebilen toz akarlarını toplar. Akarları en aza indirmenin en önemli yolu oyuncağı sıcak suda yıkamaktır.

Çocuğunuza herhangi bir oyuncak satın almadan önce çocuğunuzun ne tür alerjiye ve materyallere karşı hassas olduğunu bilmelisiniz. Çocuğunuzun alerjik reaksiyonları olabileceği oyuncakları satın almaktan kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir.

Bütün pelüş oyuncaklar eşit kalitede üretilmez. Bazı üreticiler ekonomik nedenlerden dolayı daha ucuz üretim eğilimindeyken, diğerleri kaliteye odaklanır ve biraz daha pahalıdır. Peki, kaliteyi ne oluşturur ve nasıl anlaşılır? Dikişin bütünlüğü en önemli kriterdir. Daha ucuz peluş oyuncakların dikişlerinin kopması, elle dikilen bir üründen daha olasıdır.

Oyuncağın dışındaki malzeme ve nasıl hissettirdiği kalitenin başka bir göstergesidir. Genel olarak çoğu peluş oyuncak kumaşı için polyester gibi sentetik malzemeler kullanır. Yüksek kalitede olanlar daha yumuşak ve daha dayanıklı olacağından oyuncağa sıkıca tutturulur. Düşük kalitede olanlar ise daha yumuşaktır ve sıkıca salladığınızda dökülüyormuş gibi oyuncak parçaları kolayca ayrılacaktır.

Peluş oyuncakları doldurma da kalitede rol oynar. Pamuk-polyester karışımı peluş oyuncaklar için en yaygın dolgudur. Zayıf malzeme ile doldurulmuş bir peluş oyuncak sert ve rahatsız hissettirecektir. Peluş oyuncakların çoğu onları sıktığınızda bir yastık gibi rahat hissettirmelidir.

Peluş oyuncaklar birçok boy ve şekilde üretilmektedir. Genel bir kural olarak, oyuncak satın aldığınız çocuğun iki katı büyükse, onu taşımak ve onunla oynamak için oldukça zorlanacaktır. Çoğu zaman orta boy bir oyuncak seçimi doğru bir tercih olacaktır. Peluş oyuncak rahat taşınacak kadar küçük olmalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!