Parantez Bacak

Kategori: Genel Sağlık - Bu yazı 1.399 kez okunduYorum Yazın
Parantez Bacak

Bacağın ince yada kalın olması ya da çarpık bacak sorunu olan parantez bacaklar en ciddi bacak şekil bozukluklarının başında gelmektedir. Kişinin ayaktayken, topukları birbirine dokunduğu zaman, dizlerin açık kaldığı duruma gerçek dışa çarpık bacak adı verilmektedir. Goniometre ile yapılan ölçümler ya da röntgen incelemeleri ile yapılan incelemelerde çarpıklığın ayrıntıları belirlenebilir. Çarpık bacak fizyolojik ya da patolojik olabiliyor. Yani, gelişimin bir parçası normal bir çarpıklık var olabildiği gibi kalıcı olan çarpıklıklar da olabilir. 2-3 yaşına kadar olan çocuklarda çarpık bacak sorunu vardır. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise bebeğin, anne karnındaki katlanmış pozisyonudur.

Bacaklarda mevcut olan şekil bozukluklarının, otuzun üzerinde nedeni var. Şöyle de söylenebilir ki, C vitamini eksikliğinde dahi şekil bozukluğu yaşanabiliyor. Ama gerçek bacak çarpıklığının en önemli nedeni, raşitizmdir. Raşitizmde yer alan D vitamini eksikliği ya da D vitaminin kullanılamaması nedenleri eğik bacaklara neden oluyor. Ayrıca diyette yeterince D vitamini bulunması çözüm olmuyor. Diyette alınan D vitaminin, güneş ışınları ile aktif hale gelmesi de gerekiyor. Raşitizm hastalığı tedavi edilmezse ya da çocukluk çağında raşitizmin neden olduğu parantez bacak şekli tedavi edilmezse hastanın ileride problemler yaşamasına yol açıyor. Özellikle hasta erişkin olduğunda, sosyal olarak da ciddi bir sıkıntı nedeni olan parantez bacak sorununu yaşar. Bir başka deyişle de, çarpık bacaklar arasında en önemli sorun olan parantez bacak, çocukluk çağının estetik bir sorunu olduğu kadar yetişkinlik dönemleri için de bir sorundur. Özellikle kadınlarda,  etek giyememe, pantolonlar içinde gizlenmeye çalışma, yazın plaj ve deniz aktivitelerinden kaçınma ve benzeri gibi şeyler bireysel özgürlüğü kısıtlayıcı sorunlardır. Bazı kadınlarda da, çarpık bacak sorununu arttıran veyahut da çarpıkmış havasını veren yumuşak dokuya ait problemler de çarpıklığın bir parçası olabiliyor.

Tedavi yöntemlerinde, erişkin hastalarda kemiğe yönelik işlemler uzun ve zahmetli olacağı için özellikle estetik kamuflaj ve de illüzyon yöntemleri tercih edilir. Özellikle, superdry adı verilen yöntemle de, bacak yağlarının yerlerinin değiştirilmesi parantez bacak için iyi bir tedavi yöntemidir. 

Saygılarımla

http://www.alimezdegi.com/  Bacak Estetiği


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!