Obezite Ve Şeker Hastalığında Transit Bipartisyon Etkileri Nelerdir?

Kategori: Bültenler - Bu yazı 32 kez okunduYorum Yazın
Obezite Ve Şeker Hastalığında Transit Bipartisyon Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda uygulanan operasyonlardan biri olan transit bipartisyon, obezite kaynaklı şeker hastalığının tedavi edilebilmesi için yapılmaktadır. Tip 2 olarak adlandırılan bu diyabet türünde kesin bir tedavi metodu olan bu uygulama sayesinde, birçok diyabet hastasında hızlı bir iyileşme kaydedilmektedir. 

Obezite ve Şeker Hastalığında Etkili Sonuçlar

 

Yaşadığımız çağda obezite ve buna bağlı olarak meydana gelen şeker hastalığı, tüm dünyanın sağlığını tehdit etmektedir. Bu rahatsızlıkların temelinde günümüzde üretilen sağlıksız yiyecekler ve bebeklik çağından başlayarak hazır, işlenmiş gıdalar ile beslenmek, özellikle de yüksek oranda şeker içeren yiyecek ve içeceklerin sürekli olarak alınması etkili olmaktadır. Bu sağlıksız besinler ile beslenen insanlar, yaşam şartları gereği spor yapmaktan da uzaklaşmakta ve giderek daha hareketsiz bir yaşamı tercih etmektedir.

 

Tüm bu etkenler birleştiği zaman obezite, kaçınılmaz hale gelmektedir. Obezite problemi de tip 2 türdeki diyabet hastalığı başta olmak üzere, vücutta kalp ve damar problemlerine, solunum sistemi rahatsızlıklarını, tansiyon problemine zemin hazırlamaktadır. 

 

Bir süredir uygulanan bir cerrahi yöntem olan bu ameliyat, tıp dünyasına Brezilyalı bir cerrah olan Sergio Santoro tarafından kazandırılmıştır. Buna göre bu operasyon tüp mide ameliyatına ek olarak yapılır. Bu uygulama ile amaç, ince bağırsağın emilimini güçlendirmek ve alınan besinlerin ince bağırsakta yer alan tüm segmentlerin üzerinden geçişini sağlamaktır. 

Nasıl Uygulanır?

 

Bu ameliyatta, tüp mide ameliyatı ile mide küçültme işlemi gerçekleştikten sonra, ek olarak ince bağırsağın son bölümü ile midenin birleştirilmesi söz konusudur. Uygulama yapılırken öncelikle ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleştiği noktadan 100 cm hesaplanır. Bu bölüme gereken işaretleme yapıldıktan sonra, 150 cm’lik bir hesaplama daha yapılarak, ince bağırsak hesaplanan bu 250 cm’lik kısımdan kesilir. Kesilen bu kısım, operasyon sırasında uygulanan tüp mide ile birleştirilerek operasyon tamamlanmış olur. 

 

Uygulanan bu işlem ile kan şekerini düzenlemesi ve hastanın açlık hissini bastırarak, az miktarda yiyecekler ile doyma hissinin sağlanması hedeflenmektedir. Tüp mide ameliyatı, midenin kubbe kısmında yer alan ve açlık hormonu salgılayan bölümü devre dışında bırakmayı sağlar ve diğer işlem ile ince bağırsağın mide ile birleştirilen kısmından salgılanmakta olan hormonların, alınan besinler ile midenin çıkış kısmında karşılaşması hedeflenir. Böylelikle hem doyma hissi hem de kan şekeri düzenlenmesi elde edilecektir.

Bu Operasyonun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 

Obezite cerrahisi kapsamında uygulanan transit bipartisyon ameliyatı sayesinde hastanın vücudunda alınan besinlerin yararlı maddeleri daha iyi işlenmekte ve vitamin takviyesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Özellikle demir ve kalsiyum gibi gerekli maddeler besinlerden çok daha hızlı ve etkin biçimde alınmaktadır. 

 

Bu ameliyatın bir başka avantajı da, tüp mide ameliyatlarında sıkça endişe edilen bir konu olan mide hacminin korunmasıdır. Tüp mide ameliyatı olan kimseler, midelerinin yeniden genişlemesinden tedirgin olurlar. Tüp mide ameliyatına ek olarak uygulanan bu işlem sayesinde mide hacmi daha kolay korunacaktır. Ayrıca yapılan bu işlem, ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyulabilen endoskopik muayeneyi de kolaylaştırmaktadır. Bu sayede ince bağırsağın her kısmı rahatlıkla görüntülenerek, muayene edilebilir. 

 

Başarılı sonuçlar sunan bu operasyon sonrasında, hastalarda obezite probleminin tamamen ortadan kalktığı ve vücuttaki insülin dengesinin sağlanması ile birlikte diyabet sorunlarının da aşıldığı gözlemlenmektedir. Zira hastada oluşan kilo artışı, kiloya bağlı insülin direncinin oluşmasına neden olmaktadır. Vücutta pankreas aracılığı ile salgılanan insülin, normal bir seviyede olduğundan vücuttaki bu yüksek insülin direnci karşısında yetersiz kalmaktadır. Yapılan ameliyat sonrasında tüm bu sorunlar ortadan kalkarak, metabolizma normal değerleriyle seyreden sağlıklı bir yaşama kavuşur. İletişim için : http://www.drerolvural.com/transit-bipartisyon-ameliyati-sonrasi/


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!