Lazer Epilasyon

Kategori: Güzellik - Bu yazı 13 kez okunduYorum Yazın
Lazer Epilasyon

Tıbbi ve estetik anlamında kullanılan lazer ışınların uyarılması sonucunda elde edilen ışıktır. Tüylerin giderilmesi için yaklaşık 25 yıldır uygulanan bir sistemdir. Tüm vücut bölgesine uygulanan lazer epilasyon, ilk uygulamaya başlamadan önce kıllara hiç dokunulmaması gerekir. Böylelikle tüylerin sertliği ve kalınlık durumu da tespit edilmiş olur. Kıl tipi ve yoğunluğu cilt tipine göre incelenir. Uzmanlar tarafında bakıldıktan sonra lazer cihaz ile istenilen bölgeye atışlar yapılır. Belirli periyotlarla birlikte bu işlem devam ettirilir. Lazer epilasyon işlemi kişinin cilt ve kıl tipine göre değişiklik gösterir. Lazer epilasyon çeşitleri, ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer, yağ lazer olmak üzere çeşitlerine ayrılır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Ruby lazer, dalga boyu 694 mm olan lazer tipi, genellikle çok kısa tüyler de etkilidir. Özellikle açık renkli cilt tiplerinde ve dudak üstü gibi ince bölgeler de etkisini fazlasıyla gösterir. Alexandrite lazer, vücutta bulunan dokulara zarar vermeden uygulana ve 755 mm dalga boyu olan büyük başlığa sahip bir lazer tipidir. Genellikle geniş bölgelere etki ederek seans süresini de fazlasıyla kısaltır. Çok koyu olmayan renk tonlarında etkilidir. Diode lazer, ince tüylerin giderilmesinde 800 mm dalga boyuna sahip lazer çeşididir. Cilde çok yakın mesafeden uygulama yapıldığı için genellikle soğutucu jel ile birlikte kullanılır. Yağ lazer, açık ve koyu tenliler de etkili olan bir lazer tipidir. Acıyı daha fazla hissettirir.

Seans Süreleri ve Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Bölgede bulunan kıllar farklı uzunlukta olduğu için lazerin etkinliği de fazladır. Tek uygulama sayesinde bölgede bulunan kılları yok eden bir etkiye sahiptir. Lazer epilasyon işleminde hormonal denge, cilt tipi ve vücut yapısı da oldukça etkilidir. Seans süreleri genellikle uygulama yapılacak olan bölgenin genişliğine göre farklılık gösteren bir durumdur. Dudak üstüne yapılan lazer epilasyon daha kısa sürerken tüm yüz için ise 10-15 dakika gereklidir. Bu nedenle yapılacak olan bölge uzmanlar tarafından incelendikten sonra lazer seans süreleri ve aralıkları belirlenir. Koltuk altı, bikini bölgesi için genellikle 4-8 seans, sırt, bacak, kol gibi bölgeler için ise 6-12 seans yapımı önerilir.

Lazer Epilasyon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneşten ve solaryumdan lazer yaptırmak isteyenlerin uzak durması gerekir. Çünkü bu durum lazerin etkinlik süresini azaltan bir durumdur. Lazer epilasyon yapılacağı sırada yağ, nemlendirici gibi ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Lazer epilasyon işlemine başlamadan önce 1 ay öncesinden herhangi bir epilasyon işlemi yaptırılmamış olması gerekir. Bir gün öncesinden kıllar jiletle kesilmeli ve hazır hale getirilmelidir. Lazer epilasyon yapıldıktan sonra o bölge güneşten uzak tutulmalıdır. Çıkan tüylere uzmandan yardım almadan müdahale edilmemesi gerekir. Sıcak su ve sıcak etki yaratan ürünlerden uzak durmak gerekir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var Mıdır?

Lazer epilasyon işlemi cildin alt kısmına ve ter bezlerine zarar vermeyip sadece kıl tüylerini hedef aldığı için oldukça güvenilir bir işlem uygular. Uygulama yapıldığı sırada kişi de az bir miktar da olsa acı hissedilir. Zaman zaman kızarıklık ve ödem yapabilir. Ancak bu durum uzmanların yardımıyla kısa sürede geçen bir durumdur. Uzmanlar tarafından verilen kremler sayesinde bu şikayetler hızlı bir şekilde giderilir. Yalnızca kıl köküne etki ettiği herhangi bir zararı bulunmaz. Lazer epilasyonu diğer işlemlerden ayıran özellik kıl köklerinin etrafında bulunan dokulara zarar vermiyor olmasıdır. Bu nedenle işlemde herhangi bir zararlı durum bulunmaz. Uzmanlar tarafından uygun cihazlarla yapılan bir işlemdir.

Epilasyonun  Uygulandığı Bölgeler

Kadınların en fazla olduğu kıllar yüz bölgesinde bulunmaktadır. Sakal ve bıyık kadınlarda en rahatsız edici durumdur. Özellikle yüz bölgesinde bulunan kıllar vücudun diğer bölgesindeki kıllara göre çok daha çabuk uzarlar. Bunun sebebi yüzdeki kılların çok daha derin köklere sahip olmalarıdır. Yüz bölgesinde bulunan kıllar incelenerek ona uygun atışlar yapılmalıdır. Yüz bölgesindeki kıllara uygun epilasyon seçilmezse kıl köklerini bitirmek mümkün olmayacaktır. Buz epilasyon lazer, bu konudaki en başarılı epilasyondur. Buz lazer epilasyon, her türlü kıllardan kurtulmaya olanak tanıyan bir yöntemdir. Bu konuda bir diğer önemli konu, epilasyonu yapacak kişinin bu dalda uzman olması ve kısa sürede kılların bitmesidir.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!