Kuru Kayısının Sağlığınıza Faydaları Saymakla Bitmez

Kategori: Kadın Sağlığı / Saglık - Bu yazı 879 kez okunduYorum Yazın
Kuru Kayısının Sağlığınıza Faydaları Saymakla Bitmez

Cilt sağlığı konusunda kuru kayısının önemi;  kayısının yapraklarını egzama hastalığı, güneşten oluşan yanıklar ve uyuz olma gibi sağlığınızı tehdit eden durumlarda kullanırsanız, faydasını çok rahat bir şekilde kısa sürede görebilirsiniz.

Kabız olma durumunda; kuru kayısının içinde barınan pektik ve serlüloz gibi maddelerin yer almasıyla müshil olarak tedavi amaçlı kullanabilirsiniz. Devamlı kabızlık rahatsızlığınız varsa günde 8 ila 10 adet kuru kayısıyı tüketmeniz halinde bu sorunu neredeyse kökünden çözebilirsiniz.

Hazımsızlık duyuyorsanız; ana yemek öğünlerinden önce 2 ila 3 adet (daha fazla yememek şartı ile) tüketmeniz dâhilinde hazımsızlığınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Belirtilen miktardan fazla tüketmemek şartı ile dememiz hem iştahınızı kapatırsınız hem de fazlası midenizi bozabilir.

Anemi hastalığında; anemi kırmızı kan hücrelerinde seviyenin düşük olması nedeniyle ortaya çıkar ve demir eksikliğine sebebiyet verir. Anemi hastalığında kuru kayısı da bol bulunan demir nedeniyle tüketmeniz halinde tedavi yöntemlerinde destekleyici rolleri gerçekleştirmiş olursunuz.

Ağrılı ve ateşli hastalıklarda; kayısının suyu ile balı karıştırarak tüketirseniz, vücudunuzda çıkan yüksek ateşlenmeleri normal değerlere düşürebilirsiniz. Kuru kayısının içerisinde yer edinen vitaminler sayesinde organlarımızdan kalp, karaciğer, mide ve sinir hücrelerine hastalıklar sırasında takviye çekerek, sizlerin kısa sürede iyileşmesine olanak tanır.

Ayrıca diyette bulunanlar içinde şeker tüketme ihtiyacına fazlasıyla talep etmeniz fakat etmemeniz gerektiği içinde uzak durmanızı kuru kayısı sağlayabilir. Organik kuru kayısı tüketirseniz diyetinizde şeker konusunda olağan düşkünlüğünüz zayıflamanıza engel olmayacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!