Kirpik dibi iltihabı nedir

Kategori: Saglık - Bu yazı 644 kez okunduYorum Yazın
Kirpik dibi iltihabı nedir

İşte Kirpik dibi iltihabı hakkında merak ettikleriniz Aktüel Kadın farkıyla sizlerle.. 

Yaz aylarında sıkça görülen kirpik dibi iltihabı, tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlara neden oluyor. Sıcak havaların ve nemin etkisi ile bir çok bakterinin ürediğini belirten uzmanlar, bu bakterilerin kirpik dibi iltihabına neden olduğunu ifade ediyor.

Tıp dilinde Blefarit olarak adlandırılan kirpik dibi iltihabı, öncelikli olarak ergenlik döneminde oluşuyor ve ömür boyu devam ediyor. Nemli havaların etkilediği iltihapların diğer nedenleri de; sigara dumanı, toz, kir ve kimyasal maddeler. Havaların ve dış etkenlerin nedeni ile üreyen bakteriler, gözkapağının altında birikir ve ciltteki bakteri florasının dengesi bozulur. Kirpik altında biriken bakteriler temizlenmediği taktirde gözkapağında ve içinde arpacık ve şalazyon adı verilen yağ kistleri oluşur. Yaşlılarda göz batmasına, kirpik dökülmesine ve göz kapağının içine çökmesi gibi sorunlar teşkil eder. Kirpik dibi iltihapları görme işlevini etkilemezken, nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba neden olabilir.

Uzmanlar, kirpik dibi iltihabının belirtilerini batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma ve gözlerde kızarma olarak görüldüğünü belirtti. Bu tür şikayetleri olan kişilerin bebek şampuanı ya da gözkapakları için geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile gözkapaklarını temizlemeleri ve ılık su ile yıkamaları gerektiği belirtiliyor. Bu temizlik hastalık geçene kadar uygulanmalıdır. Göz kenarlarını da sıcak su ve gazlı bez ile temizlemek gerekiyor. Bu yöntem göz kenarında oluşan kabuklaşmış ve sertleşmiş maddelerin yumuşayarak temizlenmesine yardımcı olur. Bu tür işlemler ile hastalığın geçmiyorsa mutlaka bir hastaneye gitmek gerekiyor.

Kirpik dibi iltihabı nedir? Yazısı hakkında sorularınızı ve olumlu yada olumsuz yorumlarınızı bizler ve diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!