Kemoterapide Saç Ne Zaman Dökülür?

Kategori: Saç Bakımı - Bu yazı 110 kez okunduYorum Yazın
Kemoterapide Saç Ne Zaman Dökülür?

 

Kemoterapi uygulaması kanser tedavisi sürecinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi uygulaması sırasında saç dökülmesi en sık karşılaşılan yan etkilerden biridir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının tümü saç dökülmesine neden olmasa da çoğu ilaç kemoterapi saç dökülmesi etkisine neden olur.

Kemoterapi Tedavisinde Saç Dökülmesinin Sebepleri?

Kanser hastalarına doktorlar tarafından önerilen bir tedavi olan uygulamada, kemoterapi saç dökülmesi sebebi olarak kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak gösterilebilir. Bu durumu açıklamak için öncelikle kemoterapi nedir sorusuna yanıt vermemiz gerekir. Kemoterapi, kanser hücreleri ile savaşması için hastalara uygulanan bir ilaçla tedavi yöntemidir.

Bu ilaçlı tedavi yöntemi sırasında hastaların en çok endişeli olduğu durumlardan biri de saç dökülmesi nedir sorusu oluyor. Saç dökülmesi ise kullanılan ilaçların sebep olduğu yan etki olarak adlandırılabilir. Tedavi sürecinde meydana gelen diğer yan etkiler ise halsizlik, iştahsızlık, zayıflama, kaşların dökülmesi, tırnak kırılması şeklinde ifade edilebilir.

Kemoterapide Saç Dökülmesi Sorununa Karşı Çözümler

Kemoterapi tedavisinde saçların dökülmesi hastaların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri. Ancak bu soruna karşı kullanılan bazı çözüm yolları var. Bunlardan en çok tercih edilen yöntem ise New Hair şeklinde de adlandırılabilecek olan saç yapıştırma ya da yapay saç ekimi uygulaması. Bu uygulama tedavi gören hastalarının dökülen saçları yerine kullanabilecekleri bir yapay saç uygulaması olarak tanımlanabilir.

Her kemoterapi tedavisinde saç dökülmesi görülmemekle birlikte genellikle hastaların yüzde 70’inde tedavi sırasında saçların döküldüğü gözlemlenmiştir. Bu hastalar için endişelendirici bir konu olsa da kemoterapi tedavisi sonrasında dökülen saçların yeniden çıktığı da bilinen bir gerçektir.

Protez Saç Uygulaması

Hastaların kemoterapi uygulanması esnasında, dökülen saçları yerine en iyi protez saç uygulaması, onların moral durumlarında da oldukça etkili olacaktır. Hastaların kullanabilecekleri yapıda saçlar oluşturulabilmesi için öncelikle saç ölçüleri alınır. Daha sonra istekler doğrultusunda yapay saç şekillendirilir. Kullanılan saçların kaliteli olması hastaların kemoterapide olumsuz bir sonuçla karşılaşmamaları, saç protez uygulamasının tedavilerine zarar vermemesi açısından oldukça önemlidir. Merak edilen diğer bir konu ise protez saç ne kadar konusudur. Piyasada bulunan farklı birçok protez saç uygulaması bulunmakla birlikte genellikle protez saç fiyat aralığı farklılık gösteriyor.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!