Kalp ve şeker hastalıkları riski

Kategori: Saglık - Bu yazı 555 kez okunduYorum Yazın
Kalp ve şeker hastalıkları riski

İşte Kalp ve şeker hastalıkları riski hakkında makalemiz. Aktüel Kadın farkıyla okuyabilirsiniz..

Zayıf ya da kilolu farketmiyor!

İnce bir bedene sahip olmanın, her zaman kalp ve şeker hastalıkları riskinin az olduğu anlamına gelmediği belirlendi

İngiltere’de yapılan bir araştırma, vücut yağının az olmasıyla ilgili IRS1 geninin, kalp ve şeker hastalıkları riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu gösterdi.

Bilim adamları 75 binden fazla kişinin genlerini inceleyerek, IRS1 geninin, kandaki kolesterol ve glikoz seviyesinin yüksek olmasına neden olduğunu tespit etti.

Araştırmaya imza atanlardan Ruth Loos, bu genin, iç organları çevreleyen ve tehlikeli olan yağ seviyesinin değil sadece deri altındaki yağ seviyesinin düşük olmasıyla ilişkili olduğunu belirtti.

IRS1 genine sahip olanların vücudunda yağın, deri altında değil diğer bölgelerde biriktiğine, bu durumun da organların işleyişini olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkati çeken Loos, ”Hepimiz ince olan, ancak kötü kolesterolü yüksek ve 50 yaşından önce kalp krizi geçiren insanların olduğunu biliyoruz” ifadesini kullandı.

Araştırma sonuçlarının ince kişilerin, aşırı kilolu ya da obezlerden daha sağlıklı olduğuna ilişkin kanıları değiştirmediğine dikkati çeken Loss, sağlıklı bir kiloya sahip olmanın önemini vurguladı.

Sonuçların, bu genin şeker hastalığı ve kalp krizi riskini belirlemede yardımcı olduğunu gösterdiğini belirten bilim adamları, ancak beslenme alışkanlığı, spor, sigara içmemek ve sağlıklı kiloyu korumanın riskleri azaltmada son derece önemli olduğunu ifade ettiler.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!