Hamilelik Hesaplama Aracı

Kategori: Bilgi Bölümü - Bu yazı 23 kez okunduYorum Yazın
Hamilelik Hesaplama Aracı

Hamile olduğunuzu mu öğrendiniz? Tebrikler! Bebeğinize kavuşacağınız tarihi ve kaç haftalık hamile olduğunuzu merak etmiş olacaksınız, öyleyse sakin olun zira aradığınız formül burada. Hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu çözmeye çalışmak biraz zor olabilir, panik yapmayın! Bebeğinizle ne zaman buluşacağınızı tahmin etmenize yardımcı olacak ve hamilelik serüveninizin hangi aşamasında olduğunuzu belirleyecek harika bir gebelik hesaplama aracı var!

 

Kaç Haftalık Hamile Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Hamilelik genellikle 37 ve 42 hafta sürmektedir, bu nedenle kaç haftalık hamile olduğunuzu anlamak ilk başta karmaşık gelebilir. Jinekoloğunuz, hamileliğinizi son adet döneminizin başlangıcından itibaren ölçerek kaçıncı haftada olduğunuzu hesaplayabilir. Bebeğiniz aslında son adet döneminizin başlangıcından iki hafta daha küçüktür. Bu nedenle, doktorunuz size dört haftalık hamile olduğunuzu söylerse, bebeğinizin gebelik yaşı aslında iki haftadır. Doğum tarihini hesaplarken bu bilgiyi göz önünde bulundurmakta fayda var. Bir başka çözüm ise gebelik hesaplama araçlarıdır. Gebelik hesaplama araçları, adet döngününüzün süresi ve son adet tarihinizle birlikte kaç haftalık hamile olduğunuzu saniyeler içerisinde hesaplayabilir.

 

Hamileliğiniz kaçınca haftasında olduğunuzu öğrenmek kan testlerinizin, ultrason muayenelerinizin ve daha da önemlisi bebeğinizin doğmasını beklediğiniz zamanların belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, uygulamanız gereken adımların ve prosedürlerin ne zaman yapılacağını belirlemenizi sağlar. 20. haftada normal olan, 25. haftada normal olmayabilir. Ayrıca, 25. haftada yapılması gereken testler 20. haftada yapılmışsa yanlış yorumlanabilir.

 

Kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmekle birlikte bebeğiniz için tahmini bir doğum tarihi elde etmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için Naegele Kuralı’nı kullanabilirsiniz. Peki, nedir bu Naegele Kuralı? Kısaca son adet döneminizden sonraki 280. günü belirlemenin bir formülüdür. Çoğu hamilelik hesaplama aracı bu formülle çalışır. Manuel olarak hesaplamak isteyenler için;

 

 1. Son adet tarihinizi belirleyin.
 2. Üzerine bir yıl ekleyin.
 3. Yedi gün daha ekleyin
 4. Çıkan tarihi üç ay geriye alın.

 

Bir örnekle açıklayacak olursak; son adet döneminizin 16 Şubat 2020 olduğunu varsayıp hesaplamaya başlayalım.

 

 1. Üzerine bir yıl ekliyoruz: 16 Şubat 2021
 2. Yedi gün daha ekliyoruz: 23 Şubat 2021
 3. Çıkan tarihi üç ay geri alıyoruz: 22 Ekim 2021
 4. Bebeğinizin tahmini doğum tarihi: 22 Ekim 2021

 

Manuel olarak hesap yapmak istemiyorsanız gebelik hesaplama aracı ile saniyeler içerisinde tahmini doğum tarihine erişebilirsiniz.

 

Bebeklerin tahmini doğum tarihini belirlemenin alternatif yolları da bulunuyor. İşte birkaçı;

 • Son döneminizin tarihi
 • Gebe kalma tarihi veya yumurtlama tarihi
 • Ultrason sırasında alınan ölçümler
 • Tüp bebek tedavisi varsa implantasyon tarihi

 

Gebelik Hesaplama Araçları Doğru Çalışır Mı?

Yumurtanızın ne zaman döllendiğini bilmeniz mümkün olmadığı için çıkan sonuç %100 kesinlik içermeyecektir. Yapılan araştırmalar bebeklerin yalnızca %5’inin tahmini doğum tarihinde doğduğunu göstermektedir. Hamileliğinizi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır ve bu faktörler aynı şekilde süreci de etkileyebilir. Dolayısıyla kesin bir sonuç elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Çıkan sonuca artı veya eksi iki hafta ekleyerek kabaca bir tarih tahmininde bulunabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!