Genital Estetikte Güven

Kategori: Bilgi Bölümü - Bu yazı 7 kez okunduYorum Yazın
Genital Estetikte Güven

Doç. DR. Ozan Doğan

Genital estetik, son zamanlarda en fazla talep gören operasyonlardan bir tanesi haline geldi. Genital estetikler, vajinal bölgede doğuştan ya da yaşa bağlı olarak gelişen bozuklukları gidermek ve kadınların özgüven kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ülkemizde genital estetik denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Doç. DR. Ozan Doğan, genital estetik ile ilgili tüm sorulara cevap verdi.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, kısa tabirle özel bölgedeki bozuklukların giderilmesi ve normal bir görünüm kazanması için uygulanan operasyonlara verilen addır. Dış dudak dolgusu, büyük dudak küçültme, kızlık zarı onarımı, vajina daraltılması, pubis estetiği gibi pek çok genital estetik çeşidi bulunmaktadır. Bu operasyonlar; kadınların özgüvenli hissetmesi, istedikleri kıyafetleri rahatça giyebilmesi ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir utanç yaşamaması için yapılabilmektedir.

Genital Estetik Neden Yapılır?

Doç. DR. Ozan Doğan, genital estetik neden yapılır sorusuna, kendisine en çok gelen talepleri baz alarak cevap verdi. Genital estetiklerin çoğunlukla yapılma amacı:

 1. Dış görünümden dolayı dar kıyafet giyememek
 2. Vajinal bölgenin dıştan görülen kısmının normalden büyük ya da küçük olması
 3. Cinsel ilişkiye girme ve çocuk doğurmaya bağlı olarak vajinanın genişlemesi
 4. Spor yaparken sürtünmeye bağlı olarak rahatsız hissetmek
 5. Orgazm olmada sorun yaşamak
 6. Vajinanın genişliğinden dolayı gaz kaçırmak
 7. İdrara çıkarken zorluk yaşamak
 8. Yalnızca karanlık ortamda cinsel ilişkiye girmeyi bırakamamak
 9. Cinsel ilişki esnasında verim alamamak
 10. Vajinal terlemeler ve enfeksiyon yaşamak
 11. Cinsel ilişkiden kaçmak, vajinal görünümden utanmak

Genital Estetiği Kimler Yaptırabilir?

Pek çok kadın, genital estetik operasyonları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğu iaşe bu operasyonları kimlerin yaptırabileceği yönündedir. Doç. DR. Ozan Doğan, 18 yaşının üzerinde her kadının genital estetik yaptırabileceğini dile getirmiştir. Gerek sağlık gerek ise estetik kaygılar yüzünden genital estetik operasyonu geçirmek isteyen insanların 18 yaşını doldurmuş olması yeterli olacaktır.

Genital estetik yaptırmak isteyen hasta 18 yaşının altındaysa, anne ya da baba rızası ile operasyon yapılabilmektedir. Doç. DR. Ozan Doğan’ın belirttiğine göre ise vajinal bölgede estetik yaptırmanın herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Genital Estetik Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Genital estetik yaptırmak isteyen, ancak kızlık zarı bozulmamış olan kadınlar bu operasyonların kızlık zarına zarar verip vermediğini araştırmaktadır. Doç. DR. Ozan Doğan, bu operasyonların kızlık zarına herhangi bir zarar vermeden yapılabileceğini belirtmiştir.

Genital Estetik Sonrası Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Genital estetik nedir sorularından sonra en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu operasyonlar sonrasında cinsel yaşamın nasıl olacağıdır. Genital estetik operasyonlarından sonra hemen cinsel ilişkiye girmek zararlıdır. Bu nedenle ilişkiye girmeden önce bir süre vajinanın iyileşmesi ve toparlanması beklenmelidir. Doç. DR. Ozan Doğan’ın belirttiğine göre ameliyattan sonra ne kadar beklenmesi gerektiği, girilen operasyona bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak hangi genital estetik operasyonu olursa olsun enfeksiyon kapmamak ve vajinanın normalleşmesine zaman tanımak için ilişkiden belirli bir süre kaçınmak tavsiye edilmektedir.

Genital Estetik Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Vajinal görünümünden rahatsız olan ve operasyon geçirmek isteyen kadınlar, ameliyat sonrasında herhangi bir iz görünümü olmayacağından emin olmak istemektedir. Doç. DR. Ozan Doğan, gerçekleştirdiği operasyonlarda belirgin bir iz kalmadığını belirtmektedir. Üstelik kalan izlerin normal deri görünümünden ayırt edilemeyecek kadar belirsiz olduğunu dile getirmiştir.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!