Gaz ve Şişkinlik Problemi

Kategori: Beslenme / Saglık - Bu yazı 31 kez okunduYorum Yazın
Gaz ve Şişkinlik Problemi

Gaz ve şişkinlik problemi günlük hayatı olumsuz etkileyebilen ve rahatsız edici durumların başında gelir. Bağırsak ve midede biriken gazın neden olduğu sancı şikayetleri ya da sindirim bozukluğuna yol açması kişiye çoğu zaman zor anlar yaratır. Hazımsızlık ve reflü şikayetleri de olarak kendini gösteren gaz sancılarının ortadan kaldırılması her zaman mümkün olmamaktadır. En rahatsız hislerden biri olup gazın vücuttan atılması gerektiğinde sorun yaşayanlar için bu durum çok daha keyifsiz bir hal aldığı için çeşitli ilaçların kullanımıyla destek olunabilir. Bu ilaçlar arasında en bilinen METEOSPASMYL kapsüldür.

Gazın dışarı atılamaması durumunda karın bölgesinde hissedilen ağrının bazen kalp rahatsızlığı olduğunu bile düşünebilir. Çünkü öylesine şiddetli ve bazen insanı yerinde duramayacak kadar kötü hissettiren bir rahatsızlıktır. Bu sorundan kurtarıcı, kullanımı yalnızca yetişkinler için önerilir.

 

 METEOSPASMYL Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Gazın vücuttan atılımını kolaylaştıran ve gaz giderici özellikte olan bu ilaç gaz birikmesi sorunu yaşayan yetişkinler için kurtarıcı niteliğindedir. METEOSPASMYL kullanım şekli ve dozu önerildiği üzere günde 1 kapsül ve 3 adeti geçmemelidir. Ayrıca yemeklerden önce 1 bardak suyla alınması gerekir. Doktor tarafından farklı bir şekilde reçete edilmedikçe bu önerilerin dışına çıkmak şikayetlerin daha ciddileşmesine neden olur.

Bu ilacın kullanımında en çok sakınca yaratan durum mide veya bağırsak sisteminde tıkanma ve delinme ya da bunların şüphesinin olmasıdır. Ayrıca çocuklarda kullanılmaması konusu son derece ciddi bir kuraldır. Bunun yanı sıra tiroit tedavisi için kullanılan Levotiroksin etken maddeli bir ilaç alınıyorsa da METEOSPASMYL kullanımından önce doktora belirtilmesi gerekir. Kullanım dozu ve şekli buna göre farklılık gösterecektir.

Bu ilacın şişkinliğin yanı sıra kramp, ishal ya da kabızlığa bağı olarak oluşan kolon sendromu, fonksiyonel sindirim bozuklukları ve sindirim kanalında aşırı gaz kaynaklı ağrılı problemlerin çözümü olarak da iyileştirici etkisi vardır. METEOSPASMYL yan etkileri arasında hemen her ilaçta olduğu gibi bulantı, baş ağrısı, boyun bölgesinde ve yüzde kızarıklık, alerjik cilt dökülmeleri, uyuşukluk gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bunlar normal kabul edilen yan etkiler olup, bunların dışında normalde yaşanmayan sürekli ve daha şiddetli ağrılar kendini gösterirse vakit kaybetmeden doktor kontrolü gerektirir.

 

METEOSPASMYL Gebelikte Kullanımı

Hamilelik kategorisi C olan METEOSPASMYL ilacının emzirme ve gebelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. Etkin olarak bir sorun yarattığı belirlenmese de araştırmalar sürmekte ve etkileri tahmin edilemediğinden kullanımı önerilmemektedir. Zaten normalden daha hassas olunması gereken hamilelik döneminde doktor danışmanlığı olmadan en basit ilaçların bile alınması sakınca yaratıyorken, bu tarz zararları ya da sorun yaratmayışı tespit edilemeyen ilaçların kullanımı daha da sakıncalıdır.

 

METEOSPASMYL Fiyatı ve Muadil İlaçlar

METEOSPASMYL fiyatı 17.48 TL’den satışa sunulmaktadır ve Duspatalin draje, Buscopan Ampul, Epidosin Draje, Motis tablet, Lomotil tablet, Butopan draje, Spazmol Plus film tablet gibi farklı ilaç türlerinde birçok muadili de bulunmaktadır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!