Bebek odaları nasıl aydınlatılmalı?

Kategori: Aydınlatma - Bu yazı 749 kez okunduYorum Yazın
Bebek odaları nasıl aydınlatılmalı?

Hayatımızdaki en güzel heyecanlarının yani bebeklerimizin odaları nasıl aydınlatılmalı? Aktüel Kadın bunu araştırdı. İşte bebek odalarının püf noktaları

IŞIK VE BEBEKLERİMİZ

Aydınlatma ürünlerini iki ayrı yerden değerlendirmeye başlamak gerekli. Bir tanesi onları almamıza neden olan cazibeli görünüşleri, bir diğeri ise sağlayacakları ışık kalitesi. Günümüz ışık kaynakları fazlası ile renk ve kalite skalası sağlamakta, bu nedenle istediğiniz renkte ve güçte ışık sağlayabilirsiniz.

GENEL AYDINLATMA

Bebek odaları içinde kullanacağınız ışık kaynakları bebeğin gözüne direk gelmeyen, ışığın kaynağı olan ampulü görmeyecekleri şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Bebeğin uzun süre odasında yatar pozisyonda vakit geçireceği bilgisi çok önemlidir. Günlerinin neredeyse tamamını uzun süre uyuyarak geçirmekte olan bebekler, sırt üstü yatırıldıkları zaman, ortalama 10 m² lik bir odayı aydınlatan ışık kaynağı ile göz göze gelirler.

Bir odayı aydınlatmak için, genellikle ilk tercih olarak mekanın tavanının tam ortasında yer alan bir alan kullanılır. Buradaki alanda , aydınlatma armatürümüzün şıklığını veren parçalarının , ışık kaynağını göstermeyecek şekilde, bizim dolaylı aydınlatma dediğimiz metot ile kullanılması ideal olanıdır. Dolaylı aydınlatmalarda ışık kaynağı, armatürün içinde tekrar tavana yansır ve genel bir aydınlatma sağlar.

Dimmer kullanmak da her zaman önerdiğim bir konudur. Bu, ışık kaynağının gücünün istenen düzeyde ayarlanmasını sağlayan çok önemli bir detaydır. Bebeğin uyanmasını ancak sizin onu odasında gece rahat görmenizi sağlayacak kadar ışık kullanmanızı sağlayacak imkan sağlar. Bebeklerimizin ışıklara bakmaya çok meraklı ve gözlerini ayırmadan bu kaynak ile her fırsatta ilgileneceklerini unutmayalım. Aydınlatma ürünlerinin açma kapama düğmelerinin onların erişeceği mesafede veya her hangi bir şekilde bir kablo veya ip ile açılmamasına dikkat etmelisiniz. Elleri ile her şeye dokunmak ve hatta ağızlarına almak isteyen minik yavrularımız için tehlike sınırlarını sıfıra indirmeye çalışıyoruz.

BÖLGESEL AYDINLATMA

Genel aydınlatma sonrası , sırada küçük aydınlatmalarımız var. Müzikli gece aydınlatmaları ve üzerindeki deseni duvarlara yansıtan özel ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz. Yansıtacağınız resimler, onu dış dünyaya hazırlayacak ve algıda seçiciliğini arttıracaktır. Bunun için gece ve gündüz ayarı yapıp, zamanı algılamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Evlerimizde her oda ne yazık ki, bolca ışık almıyor. Önerimiz bol ışık ve sağlık getiren hava. Ancak bazı ev planları ve yaşam yerlerimizdeki yetersiz çözümler küçük pencereli yerlere mahkum olmamıza neden oluyor. Bu durumda aydınlatmanın inanılmaz önemi var. Uyku düzeni üzerindeki uyarıcı en önemli niteliklerden biri ışıktır. Bizlerin gözlerinin arkasında bulunan ve vücut metabolizmasının saatini ayarlayan çok önemli bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm ışık ile uyarılır. Bu nedenle, bebeğin, sürekli aydınlık olan veya sürekli karanlık olan bir bölgede bulunmaması gereklidir. Bizlerin gündüz ve gece ayrımını algılamaktaki özgürlüğe sahipler.  Ve onların sağlığı için bu gerekli de.

Bu nedenle, doğanın ritmine uygun bir sistem kurmamız çok önemli. Sensörlü bir sistem ile, odanın aydınlatma kaynaklarının, hava karardıkça devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Yeteri kadar uyumalarını sağlamak , vücut saatlerinin doğru çalışmasını sağlamak için bu çok önemli. Bebeklerimiz, bunun dışında gündüz uykusu uyuyacakları için, perdelerimizin de dış ışıktan odayı izole etmesi için katmanlı olmasında fayda var. 2 aşamalı bir perde sistemi, ilk aşamada sadece ışığın direk gelmesini engellerken, gündüz de gerektiği kadar loşluk yaratmanızı sağlayacaktır. Bu arada fosforlu renklerin ışığın renk kalitesini , eşyaların ve duvarların renk değerlerini değiştireceğini unutmayalım.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!