Ankara Yaşam Koçluğu

Kategori: Bilgi Bölümü - Bu yazı 33 kez okunduYorum Yazın
Ankara Yaşam Koçluğu

En temelde yaşam koçluğu, koç ve danışan arasında, sorular, düşünme, seçimler ve yeni davranışlar yoluyla derin değişiklikler meydana getirebilen, işbirlikçi, yönlendirici olmayan bir konuşmadır. Bu süreç sayesinde danışanlar yaşamları, ilişkileri ve işleri hakkında cesur kararlar verme yetkisine sahip olurlar. Ankara yaşam koçluğu hizmeti için profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Yaşam koçluğunun özünde, her insanın arzu ettiği her şeyi olma, yapma ve sahip olma yeteneğine sahip olduğu inancı vardır. İnsanların hayatlarında çok olumlu ve kalıcı değişiklikler yapmalarına yardımcı olmayı amaçlayan çözüm odaklı bir kişisel gelişim yaklaşımıdır.

İnsanlar veya müşteriler, hayatlarındaki engelleyici düşünce, davranış kalıplarını ortaya çıkaracak ve ortadan kaldıracak bir süreç izleyerek gerçek potansiyellerini gerçekleştirmeye teşvik edilir.

Yaşam koçu, ilgili, destekleyici ve ilham verici bir ortamda müşterilerini güçlendirmek için denenmiş güvenilir teknikleri kullanarak bu değişimi kolaylaştırır.

Bir yaşam koçu, müşterisine özlemlerini, hedeflerini ve yaşam amacını daha net bir şekilde anlamasını sağlamak, bu amaç ve özlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamak, mevcut ve gelecekteki davranışlarında gerekli değişiklikleri etkilemek, rehberlik etmek ve ilham vermek için oradadır.

Koçluk bana nasıl fayda sağlayabilir?

Koçluk, kendisini mentorluk, danışmanlık, psikoterapi veya spor koçluğundan ayırır. Bazı kişisel hedeflere ulaşmaya, motivasyonu, güveni ve dayanıklılığı artırmaya ve daha başarılı olmaya odaklanmak istiyorsanız, yaşam koçluğu tam size göre. Potansiyelinize ulaşmanız için size meydan okuyacak ve başarılı olmak için olması gereken değişiklikleri kolaylaştıracaktır.

Yaşam Koçluğu Neye ve Kime Uygun Değildir?

Akıl hastalığı, akut sıkıntı veya çözülmemiş geçmiş sorunlarla başa çıkmak için yaşam koçluğu önerilmez. Hayatında değişiklik yapmaya direnen veya birincil müdahale olarak destek arayan bireyler için de etkili değildir. Yaşam koçluğu psikoterapi değildir ve terapötik müdahale veya danışmanlığın yerini alamaz. Bu bir dostluk değil; çalışan bir ilişkidir.

Yaşam koçu nasıl seçilir?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), koçlara özel eğitim almış kişilere dünya çapında tanınan bir profesyonel “ koçluk sertifikası” sunar. Bir ICF Unvanı ile bir koç, bilgisini, becerisini ve yüksek etik ve profesyonel standartlara bağlılığını gösterebilir. Bu sertifika olmadan, bir yaşam koçunun profesyonel veya etik standartlara bağlı kaldığından emin olunamaz. Bu nedenle, bir koçluk ilişkisine başlamadan önce koçlarla görüşmek ve sorular sormak çok önemlidir.

Bilgi Akademi ICF’in PCC unvanına sahip Nursel Kalender tarafından kurulmuştur. Burada etik standartlara uygun olarak Ankara yaşam koçluğu ve kişisel gelişim hizmetleri verilmektedir. Yaşam koçluğu ve diğer hizmetler ile ilgili daha fazla bilgi almak veya randevu oluşturmak için 0312 557 02 72 telefon numarasından iletişim kurabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!