Anaokulu Konusu

Kategori: Bilgi Bölümü - Bu yazı 16 kez okunduYorum Yazın
Anaokulu Konusu

Eğitim ve öğrenim hayat boyu devam eden bir olgu. İnsanın sağlıklı bir birey olabilmesinin en temel yolları arasında almış olduğu eğitim geliyor.

Eğitim önce aileden başlıyor. Aile içinde anne babanın verdiği eğitim bu konunun temelini oluşturuyor. Bundan sonrasında gerek ülkemizde gerek dünyada anaokulu geliyor.

Anaokulu ilkokul öncesi devam edilen iki yarı dönem halinde normal okullar ile başlayıp yine normal okullar ile kapanan eğitim kurumlarıdır.

Beş yaşına gelen her öğrencinin anaokuluna devam etmesi gerekmektedir. Yani bir diğer ifade ile anaokulları örgün eğitim sisteminin başlangıç noktasıdır ve çocukları normal eğitim sistemine hazırlar, bir takım temel eğitimleri almasını sağlar.

Yapılan son düzenlemeler ile zorunlu hale gelen bu eğitim sistemi gerek devlet okullarında gerek ise özel eğitim kurumlarında verilebilmektedir.

Çocuklar bu okullara gittiklerinde okuma yazmayı öğrenmezler ama okuma yazmayı öğrenmeleri için alt yapıları hazırlanmaya başlar. Temel eğitim araçları ile karşılaştıkları yer anaokullarıdır. Resim yapılan, boyalarla, renkler ile tanışılan, birçok ana bilginin alındığı yer anaokulları okul daha sonra devam edecek okul yaşamı için burada alınan eğitimin önemi son derece büyüktür.

İyi bir beylikdüzü anaokulu nasıl olmalı sorusunun yanıtı şöyle verilebilir:

  • Mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredata uygun bir eğitim verilmelidir.
  • Eğitim verilen sınıflar tıkış tıkış olmamalı ve öğrenci sayısına göre sınıfların kalabalıklığı ayarlanmalıdır. Bir sınıfta maksimum 20 öğrenci olmalıdır
  • Hijyen ve sanitasyon kurallarından ödün verilmemelidir.
  • Beslenme konusunda çocuklar için uygun besinlerin verildiğinden emin olunmalıdır
  • Çocukların şiddet vb. durumlara maruz kalmadığından emin olunmalıdır
  • Her türlü alınması gereken eğitimin doğru düzgün olması gereken yeterlilikte verildiğinden kuşku duyulmamalıdır
  • Anaokulunda çalışan öğretmenlerin bu alanda eğitimli ve tam donanımlı bireyler olup olmadığı öğrenilmelidir. İşini seven. Pozitif, güler yüzlü öğretmenler olmalıdır.
  • Okulun servis, müzik vb. olanakları araştırılmalıdır.

Üstte belirtilen her bir parametre son derece önemli olan parametrelerdir ve kafada herhangi bir soru işareti kalmamalıdır. Tüm bu beklentilere uymasının yanında olabildiğine eve en yakın, kamera ile gerekli durumlarda evden de izlenebilen kurumlar tercih edilmelidir.

http://www.beykentyapaanaokulu.com/


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!