Adet Sancıları İçin İyi Gelen Yöntemler

Kategori: Güzellik - Bu yazı 1.784 kez okunduYorum Yazın
Adet Sancıları İçin İyi Gelen Yöntemler

Adet sancıları kadınların ve genç kızların bir bölümünün günlük yaşantısını berbat eden sancılardan biridir. Asıl sıkıntı ise her ay tekrarlanmasından dolayı bu sancıdan etkilenenlerin sürekli aynı şeyleri tekrar tekrar yaşayarak bu acılara katlanmalarıdır. Bazı yöntemler bu adet sancılarını dindirebilmekte ve az da olsa kişileri rahatlatabilmektedir. Adet sancıları için iyi gelen yöntemler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Öncelikle adet sancısı kendisini nasıl belli eder? Adet sancısının belirtileri şu şekildedir;

 

– Karnın alt bölgesinde aşırı ağrı

– Karın bölgesinde baskı hissiyatı

– Bel, yumurtalıklar ve kaba et kısmında ağrı

– İstifra etmek

– Tuvalete çıkamamak

 

Bunlar adet sancısının belirtileriydi. Adet sancıları için iyi gelen yöntemlerden bahsedecek olursak;

 

Adet sancısı durumunda ağrı kesici kullanmak yerine daha doğal yollara başvurulması gerekilmektedir. Çünkü ilaçla tedavi yönteminde yan etkiler belirtilerini gösterebilir ve sorunlara yol açabilir. İlk olarak adet sancısı çeken kadınların ve genç kızların yapmaları önerilen yöntem sıcak su uygulamasıdır. Su torbasına doldurulacak sıcak suyun ayak altında ya da bel kısmında baskı uygulaması sağlanmalıdır. Çoğu sancı çekenler bunların yerine karınlarına su torbalarını koymaktadırlar ancak bu oldukça tehlikelidir ve yumurtalıklarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca sıcak su torbası kullanmak yerine alternatif olarak sıcak bir duş alınması da sancı çekenler için rahatlatıcı olabilir.

 

Sancı çeken kişi için bir diğer yöntem ise masajdır. Bel bölgesine yapılacak doğru bir masajın kan akışını hızlandırmasıyla sancı biraz da olsa dinecektir. Bunun yanında da kasları rahatlayacaktır. Bel bölgesi yerine de karnın alt bölgesine hafifçe masaj yapılması mümkündür. Bu yöntemle sancı çeken kişiler sancılarını az da olsa azaltabilirler.

 

Bir diğer yöntem ise su tüketimini arttırmaktır. Böylece kas gerginliği önlenerek vücut hafifleyecek, sancının şiddeti azalacaktır.

 

Meyve tüketerek de adet sancılarının hafifletmek mümkündür. D vitamini içeren meyveleri ve sebzeleri tüketerek kişi, rahim kaslarını gevşetmeyi başarabilir ve sancısını hafifletebilir. Oldukça işe yarar bir yöntemdir.

 

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!