Absinthe Yeşil Ölüm Perisinin Tarihi ve Zararları

Kategori: Genel Sağlık / Saglık - Bu yazı 37.911 kez okunduYorum Yazın
Absinthe Yeşil Ölüm Perisinin Tarihi ve Zararları

Ülkemizde satışı yasak olan ama bir şekilde satışı el altından yapılan Absinthe (Absent) eskiden Fransada bohemlerin, entellektüellerin, yazar ve ressamların sıkça kullandığı, halüsinasyona sebep olan içkidir.

Ana bileşenleri alkol, pelin otu (artemisia absinthium) ve yeşil anasondur.İçindeki thujon adlı zehir,sinir sistemi üzerinde büyk etkisi vardır ve içen kişinin yoğun halüsinasyonların görülmesine sebep olmaktadır.Avrupa Birliği düzenlemeleri absentteki thujone miktarını, alkol oranı %25 ve üstüyse en fazla 10mg/litre, alkol oranı %25’in altındaysa en fazla 35mg/litre olarak sınırlamaktadır

Hazırlanışının da bir ritüeli vardır. Bir bardağa  içinde  kesme şekerin olduğu süzgeç konulur, Absinthe  kesme şekerin üstünden dökülür. Kesme şeker yakılır.  Kesme şekerin karamelize olup bardağa damladığında işlem tamamlandığında içime hazırdır. İçimi oldukça serttir.

Sarhoşluğunun “ertesi günü” de kötüdür. Dönemin sanatçıları ilhamsız kaldıklarında bu içkiyi içerlermiş, o dönemde beyin hücrelerine  ciddi zararlar verdiğinden ve ölümlü vakalara sebep olduğundan “yeşil peri” denilen bu içkinin üretimi ve satışı birçok ülkede yasaklanmıştır.

Absentin en fazla tüketildiği dönem Avrupa’da Güzel Çağ olarak bilinen dönemdir. Güzel Çağ; Batı Avrupa’da barış içinde geçen ve edebiyat, sanat ve teknolojide ilerlemeler sağlanan 1871-1914 dönemidir. Toulouse Lautrec, Degas, Manet, Van Gogh, Belle Epoque, Verlaine, Rimbaud, Joyce ve Hemingway o dönemin bilinen absent tiryakilerinden bazılarıdır.

Oscar Wilde, bu içki için şöyle demiş; İlk kadehten sonra olayları istediğiniz, ikincisinden sonra istemediğiniz gibi görmeye başlarsınız. Üçüncü kadehten sonra ise, olayları gerçekte olduğu gibi görmeye başlarsınız ki, bu da dünyanın en korkunç şeyidir…”
İsviçre’li bir köylü cinnet geçirip katliam yapınca üretimi ve tüketimi bu ülkede yasaklanmıştır…

Van Gogh’un kulağını bu içki yüzünden kestiği de söylenir.

Zararları

Bağımlılık yarattığı, halüsinasyon ve aşırı heyecana yol açtığı için birçok ülkede satışı yasaklandı.Yeni formülün hafifletilmesine rağmen içinde yaklaşık %70-80 alkol bulunuyorAlkol miktarının yüksek olmasından sürekli kullanımda gözleri kör etmesinin yanı sıra ,beyinde kalıcı hasarlar yaratabiliyor, kişiyi intihara kadar sürüklüyor…


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!