Paraşüt İp Bileklikler Yeniden Moda Oldu

Kategori: Bültenler - Bu yazı 28 kez okunduYorum Yazın
Paraşüt İp Bileklikler Yeniden Moda Oldu

Bileklikler her zaman kombinlerin en güzel tamamlayıcı parçalarından biri olmuştur. Son zamanlarda her kıyafete uyum sağlayabilmesi açısından paraşüt ipi bileklikler yeniden karşımıza çıkmış durumdadır. Hem hafif oluşu hem renk seçeneğinin fazla olması onları oldukça popüler hale getirmiştir. Ortalarında bir aksesuar kullanılarak veya sadece klips kısmı aksesuar tarzında parçalardan oluşturularak kullanımı mümkündür. Hem bayanlar, hem erkekler tarafından kullanılabilen paraşüt ipi bileklikler spor giyim tarzında da klasik giyim tarzında da çok şık durmaktadır.

Paraşüt İpi Bilekliklerin En Önemli Özelliği

  Paraşüt ipi bilekliklerin ilk ortaya çıkışı Amerikan Ordusunda başlamıştır. Askerler için hayatta kalma ekipmanı olarak üretilmiştir. Gerçek paraşüt ipinden yapıldığı için dayanıklıdır ve doğada birçok alanda kullanılabilir. Bir paraşüt ipi bileklik yapımı için ortalama 4-5 metre ip kullanılmaktadır. Zor bir durumda kalındığında bu bileklik çözülerek oldukça uzun bir ip elde edip hayati durumlarda kullanmak mümkündür. Örneğin vücut kırıklarında ya da çadır yapımında sabitleyici olarak, ateş yakmada tutuşturucu veya alet taşıma amaçlı kullanımları mümkündür. Zor durumlarda kalındığında akla gelmeyecek daha birçok şekilde insanların işine yarayabilir. Ancak tırmanma ve yük taşıma gibi amaçlarla kullanılması önerilmez. Dağcılık için üretilen ipler çok daha kalın ve dayanıklıdır.

Farklı Düşümleme

Paraşüt ipi bileklikler elde veya makinelerde örülür. Akla gelebilecek her çeşit düğümleme yöntemiyle örülmesi mümkündür. Genelde piyasada bileklik yapımında en çok kullanılan “Paracord markasının 550 cord isimli ipidir. İçinde 5 ila 9 ip barındırır. Bu ipler de daha ince 3’er ipten oluşur. Kullanılan malzeme naylondur. Bu malzeme aynı zamanda bir miktar elastikiyet de sağlar. Piyasada paraşüt ipi bileklik fiyatları 25-70 TL arasında değişmektedir. Kullanılan ipin uzunluğu ve ara klipslerinin özellikleri de fiyatının belirlenmesinde etkilidir. Ara malzemelerinde düdük, pusula, bıçak, ateş başlatıcı, şişe açacağı, led ışık gibi doğada işe yarayacak özellikte klips seçenekleri piyasada mevcuttur. Ayrıca metal klips isteyenler için sonsuz şekil ve renk seçenekleriyle şık kombinler oluşturulabilir.

Çok amaçlı kullanım alanı ve kıyafetlerin harika bir tamamlayıcısı olan bu bileklikler önümüzdeki günlerde de uzun bir süre popülerliğini koruyacak gibi durmaktadır. Ayrıca her alanda olduğu gibi aksesuar alanında da çeşitlendirmeyi seven halkımızın bu çok amaçlı iplerle farklı pek çok aksesuar tasarlaması da muhtemeldir. Detayla İçin, https://www.prestijboncuk.com/taki-malzemeleri/ipler/parasut-bileklik-ipi

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!