Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Eyfel Kulesi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; Eyfel Kulesi Fransız Devrimi ‘nin 100. yılının kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Paris Fuarı ‘nın giriş noktası olarak yapılmıştır. Kule , ismini tasarımcısı olan Gustave Eiffel’den alır. Eyfel Kulesi’nin mimari ise sanıldığı gibi Gustave Eiffel değil Stephen Sauvestre’dir. 1887-1889 yılları arasında yapılan Eyfel Kulesi ‘nde toplam 3000 işçi 26 ay boyunca çalışmıştır. Kule yüksekliği 300 metre olup üzerinde ayrıca 27 metrelik vericiler bulunur.

Eyfel Kulesi’ndeki basamak sayısı ise 1655′tir. Kule inşatı boyunca Paris’li sanatçılar başta olmak üzere Paris halkından şehrin görünümünü kirlettiği gereçesi ile çok tepki alsa da kulenin ilk yapımın yıllarında gelen yoğun ziyaretçi akını ile kule inşaat masraflarının büyük bölümünü karşılamıştır. Eyfel Kulesi üzerinde 3 adet manzara platformu bulunmaktadır. İlk platformun yüksekliği 57 metre, ikinci platformun yükseliği 115 metre en üst kattaki platformun yüksekliği ise 276 metredir. En üst kattaki platform açık ve kapalı alan olmak üzere 2 bölümden oluşur. İntihar olaylarının önüne geçmek için açık platform demir parmaklıklar ile kapatılmıştır.

Eyfel Kulesi’ne çıkmak

Eyfel Kulesi’ni gerek turizm acentaları, gerekse kendiniz bireysel olarak kule gişelerinden bilet alarak ziyaret edebilirsiniz. Eyfel Kulesi 3 bölümden oluşuyor. Dilerseniz kuleye merdivenle ya da asansörle çıkabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kulenin merdiven çıkışı bilet satş noktası ve asansörle çıkış noktaları farklı olması. Asansör ile çıkış yapılan bilet gişesinde asansör işareti ve “Elavators Only ” gibi bir uyarı yazısı bulunuyor.

Eyfel Kulesi giriş ücreti

Yukarıda da belirttiğim gibi Eyfel Kulesi 3 kattan oluşuyor ve katlara göre kule giriş ücreti farklılık gösteriyor. En üste çıkış ücreti ile 2.kata çıkış ücretleri farklı. Kulenin 2.katına asansör ile çıkış yetişkinler için 8,2 Euro , merdivenle 2.kata çıkış ise 4,7 Euro. Eyfel Kulesi’nin en tepesine çıkış ise yetişkinler için 13.4 Euro . En üst kata çıkarsanız daha sonra aynı bilet ile 2.katı da gezebilirsiniz.

Eyfel Kulesi ziyaret saatleri

Eyfel Kulesi ; 17 Haziran – 28 Ağustos tarihleri arasında 09:00 – 00:00 saatleri arasında açıkken yılın kalan diğer kısmında ise 09:30 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Eyfel Kulesi’ne ulaşım

Eyfel Kulesi’ne metro ile Hat 6 – “Bir Hakeim” durağı ile ya da Hat 9 -”Trocedero” istasyonu ile ulaşabilirsiniz. Metro dışında RER ile Line C – “Champ de Mars – Tour Eiffel ” durağı ile de kuleye ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile Eyfel Kulesi’ne ulaşmak isterseniz 82,42,87 ve 69 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.
Toplu taşıma dışında bir çok üstü açık turist otobüsü Eyfel Kulesi önünde durur. Ayrıca Paris Rehberi sayfasında bahsettiğim hop on & hop off (turistik) otobüslerin bir çoğu Eyfel Kulesi’nde durmaktadır.

Eyfel Kulesi’ne gece mi yoksa gündüz mü çıkmalı ?

Eyfel Kulesi’ne Paris’e yaptığım 3 farklı gezide de çıkma şansım oldu. Paris’e ilk gidişimde Eyfel’e gece çıkmıştım. 2.gidişimde gündüz havanın çok rüzgarlı olmasından dolayı kulenin tepe noktası kapalıydı bu yüzden 2.katı ziyaret edebilmiştim. Son gidişimde ise gündüz Eyfel Kulesi’nin en üstüne tekrar çıkma şansım olmuştu.

Kuleye gece mi yoksa gündüz mü çıkmak daha iyi sorusunun cevabını size bırakıyorum.2 durumun da kendine göre artıları var. Eyfel’e gece çıkarsanız Paris’in muhteşem , ışıltılı görüntüsünün keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca Eyfel Kulesi de gece ışıklandırıldığı için çok daha zevkli dakikalar geçirebilir , güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bununla birlikte gündüz Eyfel Kulesi’ni ziyaret ederseniz maalesef uzun kuyrukları göz önüne almanız gerekmektedir. Gündüz Eyfel üzerinden özellikle açık havalarda Paris’in detaylı manzarası da kaçırılmaz.

Son olarak kulede özellikle yaz aylarında inanılmaz sıra olabiliyor. Bu yüzden gezi planlamanızı bu duruma göre yapın. Yanınızda atıştırmalık bir şeyler bulundurun. Ve özellikle Eyfel Kulesi’nin en üst açık katına da çıkacaksanız mevsim yaz da olsa yanınızda hırka bulundurun.

Eyfel Kulesine Çıkış ( Gündüz )Eyfel Kulesine Çıkış ( Gece )Eyfel Kulesi'nn Konumu

Benzer Konular: